staże dla studentów i absolwentów, studia, Szkoły

Program grantowy – z jakiego może skorzystać twoja szkoła?

Od umiejętności znajdowania i ubiegania się o granty często w dziedzinie edukacji zależy różnica między sukcesem a klepaniem biedy. Często bowiem w codziennej pracy czy nauce łatwo zapomnieć, że ilość ofert jest w dzisiejszej Polsce całkiem spora, a granty pochodzić mogą z różnorodnych źródeł. Pozwalają przeprowadzić korzystny dla stanu wiedzy naukowej czy edukacji w danej społeczności projekt, a przy tym utrzymać się. A jednak osoby zaangażowane w szkolenie mogą łatwo popełnić błąd wąskich horyzontów i skupiać się na swojej specjalności, nie zwracając uwagi, że granty często dotyczą np. różnie rozumianego wyrównywania szans (nauka dla wsi, dla biednych, dla osób starszych, niepełnosprawnych i wiele innych), mogą dotyczyć ekologii czy postaw obywatelskich, a także często opierać się na wymianach międzynarodowych.

Program grantowy dla szkół (źródło: Pixabay.com.).
Program grantowy dla szkół (źródło: Pixabay.com.).

Strony internetowe zbierające granty stały się coraz istotniejsze, ponieważ grantów możemy szukać wśród różnego typu instytucji. Wiele z nich jest koordynowanych przez Komisję Europejską, która dla wielu stała się wręcz symbolem grantów i programów. Zwłaszcza osoby dobrze piszące po angielsku i zorientowane w świecie mogą niemało zdziałać opierając się na programach KE, właściwie niezależnie od branży. Umiejętność pisania wniosków zgodnie z zasadami Komisji bez wątpienia może pomóc osiągnąć wiele celów zawodowych, w kraju czy zagranicą. Drugim źródłem, które nie narzeka na brak popularności, jest oczywiście to oparte na krajowym wymiarze środków publicznych, czyli ministerstwa. W dziedzinie edukacji oczywiście można spojrzeć w kierunku Ministerstwa Edukacji Narodowej, które nie tylko koordynuje program Wiedza Edukacja Rozwój i powinno pomóc w kwestii realizacji grantów z różnych międzynarodowych funduszy, ale też organizuje programy poświęcone np. wspieraniu wybitnych uczniów w szkołach. Warto pamiętać, że to nie jedyna państwowa instytucja, której ogłoszenia można śledzić. Nieraz program związany z edukacją prowadzi np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także szreg innych organizacji, np. NBP.

To wszystko jednak nie jest nam absolutnie konieczne, ponieważ istnieje wiele programów bardziej „niezależnych”. W tym gronie możemy wymienić różnego typu fundusze. Niektóre z nich mają genezę akcji społecznych, inne zaś są prowadzone przez różnego typu firmy i organizacje komercyjne, w ramach misji społecznych. Nie powinno nas dziwić, że wielokrotnie to sklep czy bank będą prowadzić program grantowy dla szkół 2016, ponieważ pomimo zaangażowania środków publicznych, prywatna działalność na tym polu nadal ma się dobrze, często działając zwłaszcza w obszarze wspierania dzieci i młodzieży.

Polecamy wpis: Jak lepiej przemawiać publicznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *