internet

Jak znaleźć dobry i tani smartfon?

Mogłoby się wydawać, że w czasach tak powszechnej dostępności telefonów komórkowych raczej nietrudno znaleźć na rynku modele, które są jednocześnie tanie i dobre. W większości wypadków zakup niedrogiego smartfona oznacza kompromis – czy to pod względem dostępnych opcji czy to jakości wykonania. Czy tak musi być?

Do kiepskich parametrów przyzwyczaiły nas przede wszystkim dyskonty, które masowo oferują tanie smartfony raczej wątpliwej jakości. Telefony z Biedronki czy innych marketów może i są tanie, ale raczej nie spełnią wymagań bardziej wymagających użytkowników. Nie oznacza to bynajmniej, że tani smartfon musi być kiepski!

Smartfon jako niezbędny element życia

Trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie bez smartfona. W zasadzie jeszcze kilka lat temu posiadanie telefonu, który oferuje możliwości porównywalne z komputerem mogłoby się wydawać sytuacją rodem z filmów typu science-fiction. Dziś, bez telefonów typu smart większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania.

Czy to zakupy w Internecie, komunikacja ze znajomymi czy sprawdzenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej – smartfon przydaje się praktycznie zawsze. Warto zatem wiedzieć, jaki smartfon wybrać, bo jest to urządzenie, z którego większość z nas korzystać będzie bardzo intensywnie. Co ważne, dobry smartfon wcale nie musi dużo kosztować.

dobry i tani smarfon

Czym się kierować planując zakup smartfona?

Na jakie parametry musisz koniecznie zwrócić uwagę planując zakup smartfona? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na czas pracy na baterii. W smartfonach jest to niezwykle ważne – weź pod uwagę fakt, że jednocześnie pracuje tam nawet kilka aplikacji, które potrafią być mocno prądożerne i szybko zużywać zapasy baterii.

Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z wynikami różnego rodzaju testów urządzeń mobilnych. Owszem, taki ranking często jest mocno subiektywny, ale jednocześnie daje pewien pogląd na to, czego spodziewać się możemy po danym telefonie. Dodatkowo, takie testy często obnażają niedoskonałości lub wręcz kłamstwa producentów.

Funkcjonalności dobrego telefonu

Dobry telefon ma przede wszystkim sporą pamięć. Zastanów się do czego będziesz używać smartfona. Jeżeli podobnie jak większość ludzi potrzebujesz telefonu nie tylko do wysyłania sms-ów czy dzwonienia, ale również do robienia zdjęć czy kręcenia filmów, warto kupić smartfona o większej pojemności pamięci. Sprawdź również, czy możesz łatwo ją powiększyć, stosując choćby kartę SD.

Nie bez znaczenia jest także wielkość ekranu. Optymalną wydaje się być powierzchnia około 5 cali – pozwoli ona na komfortową obsługę telefonu za pomocą jednego palca. Z drugiej strony, jeżeli często telefon wylatuje Ci z rąk to może warto rozważyć kupno smartfona o nieco mniejszej rozdzielczości – niższe ryzyko uszkodzenia ekranu.

Jaka cena jest atrakcyjna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Czy smartfon do 300 złotych zaoferuje odpowiednie możliwości? A może telefon za 500 złotych daje znacznie lepsze opcje? Wszystko zależy, tak naprawdę, od konkretnego modelu oraz Twoich oczekiwań. Bo jeżeli zależy Ci tylko na tym, aby mieć telefon, który umie wysyłać SMS-y i pozwala przeglądać Internet, to za 300 zł bez problemu taki znajdziesz.

Z drugiej strony, nie możesz nastawiać się na to, że tani smartfon zapewni Ci niesamowite funkcjonalności. Warto przy tym zwrócić uwagę na modele chińskie, które od kilku lat szturmem zdobywają polski rynek. Są one tańsze niż ich odpowiedniki z innych krajów, a jednocześnie oferują niezłe funkcjonalności.

Niezbędne akcesoria

Jednym z niezbędnych dodatków jest choćby szkło ochronne na ekran oraz etui. Telefony stają się coraz delikatniejsze, więc nawet niewielki upadek może je uszkodzić. Warto zawczasu zaopatrzyć się w takie dodatki i założyć je na swój nowy telefon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *