kierunki studiów, studia

Ostatni dzwonek dla zdających na studia

Na spóźnialskich maturzystów czekają jeszcze miejsca na uczelniach w niektórych miastach w Polsce. Jeżeli nie zapisałeś się do tej pory na studia, masz ostatnią szansę. Nabór dokumentów trwa do 25 września. Najwięcej wolnych miejsc jest na studia I stopnia. Jakie kierunki stoją otworem dla maturzystów w tym roku? Na jakich kierunkach nie ma już dawno miejsc?

źródło:pinterest
źródło:pinterest


Najwięcej wolnych miejsc jest na kierunkach przyrodniczych, typu agrobiznes, rolnictwo oraz na turystyce i rekreacji. Tegoroczni abiturienci dostaną jeszcze indeks na filozofię, socjologię i teologię. Niesłabnącą popularnością w tym roku cieszą się kierunki medyczne (w wielu uniwersytetach w Polsce o jedno miejsce walczyło nawet 20 osób). Podobnie sytuacja wygląda na pielęgniarstwie i farmacji. Jeżeli chodzi o politechnikę, to tutaj prym wiedzie informatyka, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn. Wciąż młodzi ludzie walczą o indeks na kierunkach związanych z prawem, finansami, psychologią i rachunkowością. Wiele osób od kilku lat pragnie realizować się po studiach w marketingu i zarządzaniu. Oblegana jest także lingwistyka stosowana i filologia angielska. Mniejsze oblężenie panowało w tym roku na dziennikarskie i filologii polskiej. Dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszą się nowe kierunki, takie jak: cyberbezpieczeństwo, kryminalistyka, bezpieczeństwo narodowe, produkcja medialna, sinologia, inżynieria biomedyczna i matematyka stosowana.

Mimo to notuje się spadek liczby studentów w Polsce. Wielu młodych ludzi coraz częściej decyduje się na wyjazd za granicę zaraz po ukończeniu szkoły średniej. W innym kraju podejmuje także dalsze kształcenie. Inni stawiają na kursy zawodową lub wybierają dalszą karierę bez studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *