Biuro i biurko, praca, szkolenia pracowników

Co czyni szefa dobrym szefem?

Oznacza to często problemy zwłaszcza ze znalezieniem odpowiedniego lidera. Aby się o tym przekonać, wystarczy dostrzec, ile spośród największych sieci np. sklepów czy restauracji obecnych w każdym mieście zachęca do aplikacji nawet ludzi prosto po studiach czy na ostatnich latach, bez specjalnego doświadczenia, widząc szanse na wychowanie sobie liderów „od podstaw”, o ile tylko posiadają odpowiednie predyspozycje. Takie kosztowne dla firm programy na pewno nie powstają bez powodu, ale są dowodem na to, że o dobrego managera jest dziś wyjątkowo trudno. Ta „ścieżka kariery” może dla wielu osób wydawać się nieuchwytna, a jednak może być całkiem w zasięgu. Jednak co to znaczy: być dobrym managerem? W Polsce poza kręgami branżowymi dyskutuje się o tym stosunkowo rzadko, aczkolwiek istnieje oczywiście wiele opinii i wskaźników, pokazujących dobitnie, czemu tak trudno jest znaleźć dobrego kierownika – takowy musi być dobry w niejednym fachu.

Oczywiście menedżer zazwyczaj powinien znać fach, którym się zajmuje, i wszelkie aspekty funkcjonowania ogólnego firmy, niemniej szczegóły w tej kwestii będą znacząco różnić się w zależności od miejsca pracy. Zadaniem prawie każdego managera jest za to motywowanie pracowników. Motywacja stanowi różnicę, która przy wykorzystaniu niebędących tajemnicą metod pozwala konkretnym firmom i działom pracować z lepszym efektem, niż konkurencja. Z motywowaniem kadry wiąże się słuchanie pracowników i sprawianie, by czuli się dobrze. Z drugiej strony dobry szef musi wyznaczać cele i je osiągać, zarówno w wymiarze osobistym, jak i zespołowym. Cele w pracy powinien jasno komunikować, a dobre i złe w tym kontekście zachowania odpowiednio komentować, by kierować pracę każdej osoby we właściwym kierunku. Ponadto, w większości firm mniej lub bardziej istotnym obszarem pracy menedżera jest chociażby rozwój zespołu. Jego częścią jest na przykład uczenie odpowiednich pracowników własnych zadań, by można było delegować im pracę oraz osiągnąć więcej, lepiej i szybciej.

Dobry szef dba o to, by cel był dla pracowników dobrze widoczny oraz osiągalny. Źródło: Pixabay.com.
Dobry szef dba o to, by cel był dla pracowników dobrze widoczny oraz osiągalny. Źródło: Pixabay.com.

Dobry menedżer potrafi liczyć, ale też jest dobrym psychologiem. Do tego posiada zdolności komunikacyjne i motywacyjne. Aby znaleźć dobrego szefa czy też go sobie wychować, firmy muszą mieć w głowie obraz osoby, która dobrze rozumie ludzi, potrafi definiować cele (co oznacza np. ustalanie granic), a także potrafi patrzeć dalekowzrocznie i sprawiać, że cele na horyzoncie są też zawsze na widoku wszystkich podwładnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *