praca, rynek pracy

Programista – praca przyszłości

Stopa bezrobocia w styczniu 2014 roku przekroczyła 14%. Brak pracy szczególnie doskwiera młodym ludziom, którzy już na początku drogi zawodowej zmagają się z niemożliwością podjęcia zatrudnienia na swojej specjalności. Na dobrą pracę wciąż mogą liczyć absolwenci kierunków informatycznych. Programiści, webmasterzy, graficy i testerzy oprogramowania – to lista zawodów deficytowych. Pracę na stanowisku programisty można dostać w każdym większym mieście w Polsce, a zarobki w tej branży wyglądają zaskakująco pozytywnie.

pinterest
pinterest

Kształcenie się na kierunkach informatycznych nie należy do najprostszych. Jeżeli nie jesteś pasjonatem „magicznych kodów HTML” i języka java, nauka programowania może okazać się dla ciebie „drogą przez mękę”. To specyficzny zawód, który wymaga ogromnej wiedzy informatycznej, głowy pełnej pomysłów oraz dużej wyobraźni. Dobry programista zna najnowocześniejsze trendy w programowaniu, co więcej potrafi tworzyć kreatywne projekty.

Początkujący informatycy mogą zdobyć doświadczenie na stanowiskach testerów oprogramowania. Większość pracodawców nie zwraca szczególnie uwagi na dyplom potencjalnego programisty, bo najważniejsze jest doświadczenie poświadczone oryginalnymi projektami. Programista bowiem to kreatywny rzemieślnik, który w każdej chwili powinien potrafić pokazać swoje dzieło.

Coraz więcej firm proponuje staże dla młodych informatyków, dzięki temu mają oni możliwość od podstaw poznać projekty i nauczyć się programowania. To dobre rozwiązanie dla absolwentów, którzy uzyskują w ten sposób możliwość stałego zatrudnienia po zakończeniu stażu. Wielu studentów informatyki już na trzeci i czwartym roku podejmuje pracę i kontynuuje naukę jednocześnie.

Praca programisty do łatwej nie należy, bo wymaga wielogodzinnego przesiadywania przy komputerze niemal w jednej pozycji przez kilkanaście godzin. Dodatkowo bywa też stresująca z uwagi na często nierealny deadline wykonania projektu. Wszystkie niedogodności w pracy rekompensuje pensja w tym zawodzie, bo programista w Polsce potrafi zarobić nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *