rynek pracy, studenckie życie

W jakich miastach żyje się najtaniej, a gdzie najdrożej?

Wybór miasta dla życia na pewno spędza sen z powiek wielu studentom. Młody człowiek w końcu często nie ma tyle funduszy, by zamieszkać w dowolnym miejscu. Część wyjeżdża nawet z tego powodu zagranicę, ale załóżmy, że zatrzymujemy się w Polsce i sprawdzamy, jak wypada porównanie dużych miast w kontekście kosztów życia. Oczywiście po części koszty wynikają z prostych zasad rynkowych: im większy popyt, tym wyższa cena – dlatego też można się domyślić, że tańsze będą często miejsca uważane za mniej atrakcyjne. Ale niekoniecznie jest to tak prosta zależność. Może o tym świadczyć badanie wykonane przez Fundację Wolności z Lublina. W ramach projektu Sprawdź Miasto fundacja chciała zapewne wykazać, że często lekceważone miasto „Polski B” ma swoje zalety. Faktycznie okazuje się, że większość opłat jest w miejscowościach ściany wschodniej dość niewielka. Nie jest też koniecznie tak, że w każdej dziedzinie najdrożej wypada Warszawa. W świetle rankingu, Katowice mają najdroższą komunikację miejską, a Gdańsk mieszkania (co czyni ich zakup wyjątkowo atrakcyjną propozycją – to jedyne miasto w kraju, gdzie rentowność wynajmu przekracza obecnie 5%). Z kolei stolica wypada całkiem korzystnie pod względem opłat czysto samorządowych – jak ceny ogrzewania miejskiego, biletów i usług komunalnych. Wrocław, Gdańsk czy Poznań wcale nie wypadają pod tym względem taniej.

Oczywiście takie usługi to nie wszystko. Studenci zazwyczaj płacą za wynajem mieszkania. Tutaj Warszawa zdecydowanie „przoduje”. Kawalerka kosztuje średnio ponad 1500 zł, co zostawia pozostałe miasta daleko w tyle. Spośród największych miast, stosunkowo drogo jest mieszkać we Wrocławiu, a tanio – w Katowicach. Oczywiście w miastach wschodnich i tutaj ceny będą korzystniejsze, zwłaszcza w Rzeszowie, gdzie nawet i mieszkanie trzypokojowe można zdobyć za cenę nieznacznie przekraczającą tę za warszawską kawalerkę.

Gdańsk mieszkania. Źródło: Pixabay.com.
Gdańsk mieszkania. Źródło: Pixabay.com.

Wiele osób nie uważa Rzeszowa za miasto akademickie, dlatego też porównania go są często niemożliwe. W rankingach zazwyczaj znajdziemy takie miasta jak Bydgoszcz, Toruń, Trójmiasto, z tymi wschodnimi bywa różnie. Jednakże w świetle rankingu Europolis, jest wiele powodów, by Rzeszów umieścić wśród miast wyjątkowo atrakcyjnych pod względem poziomu edukacji. Stolica województwa podkarpackiego ściąga, relatywnie do wielkości, najwięcej informatyków w całej Europie – a ilość informatyków często w dzisiejszych czasach uważana jest za kluczowy aspekt rozwoju i poziomu edukacji. Z tego powodu Rzeszów niemalże zajął pierwsze miejsce w wymienionym rankingu, nieznacznie ustępując Warszawie. Na dalszych miejscach znalazły się Poznań, Kraków, Opole, Katowice, Wrocław i Gdańsk. Porównując ceny, warto też zwrócić uwagę na potencjał edukacyjny i technologiczny danych miast, bo może to być zyskowne w przyszłości.

A gdzie na świecie najlepiej się mieszka młodym? Według rankingu YouthCities.com, w Toronto, Berlinie i Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *