rynek pracy, wykształcenie a praca

Banki, finanse – jakie umiejętności są obecnie pożądane?

Co prawda obecnie toczą się dyskusje co do wprowadzenia podatku bankowego, który być może nieco obniży przychody banków w Polsce, jednak nie miejmy wątpliwości – to jedna z najbardziej stabilnych branż od wielu stuleci. O ile jeden poszczególny bank może czasem przegrać z konkurencją, to bankowość jako taka ciągle tylko zyskuje mocy, a to oczywiście dzięki temu, że większy kapitał pozwala zarabiać więcej na jego obracaniu. I tak dalej… Banki oferują też perspektywę wysokich zarobków, większość pracowników tej branży zarabia powyżej 5,5 tys. zł, choć zazwyczaj są to ludzie dość młodzi, poniżej 35 roku życia. Wiele osób w pewnym momencie rozważa taką drogę zawodową, ale pamiętajmy, że konkurencja jest niemała. To jednak samo z siebie nie powinno zniechęcać zainteresowanych. Pracodawcy, zwłaszcza duże firmy, zawsze szukają pracowników, którzy wyróżnią się z grona aplikantów posiadaniem kluczowych cech i umiejętności. Jakie one są?

Nie tylko ekonomiści mogą pracować w banku. Źródło: Pixabay.com.
Nie tylko ekonomiści mogą pracować w banku. Źródło: Pixabay.com.

Przede wszystkim zaznaczmy, że pewne standardy znane doskonale z ogłoszeń nadal trzymają się nieźle, i to nie bez powodu. Mówimy o wyższym wykształceniu (oczywiście związane z branżą pomaga, ale inne nie zamyka drogi), językach obcych, umiejętności pracy w grupie, komunikatywności, a także w coraz większym stopniu, zwłaszcza w przypadku dużych firm warszawskich, umiejętności pracy w otoczeniu osób z różnych kontynentów i kultur. Ze względu na niższe niż na Zachodzie płace i atrakcyjność zlecenia tu pracy przez tamtejsze firmy, wszelkie zawody związane z współpracą międzynarodową powinny być stosunkowo mocno poszukiwane jeszcze przez wiele lat. Z tym wiąże się dynamiczny rynek pracy, i poszukiwanie specjalistów od HR, najlepiej z paroma latami doświadczenia. To wszystko nie zmienia się w branży bankowej i tutaj też są to przydatne umiejętności. Jaka specyficzna funkcja jest obecnie najbardziej pożądana przez pracodawców? Duża konkurencja na rynku i spora ilość przekształceń sprawia, że „na topie” jest posada product managera. Stanowisko to jest jednak trudne do opisania, ponieważ wymagania zależą nieco od danej sytuacji. Na pewno nie jest to pozycja, którą można uzyskać „z ulicy”, ale wymagana jest wiedza o finansach, a często także technologiczna, dotycząca konkretnych produktów, które możemy stworzyć. Jednak zakłada się, że rynek polski upodobni się do amerykańskiego, i liczba product managerów będzie rosnąć, więc jest to ścieżka warta rozważenia.

Dla początkujących, stosunkowo łatwą drogą wejścia do branży pozostaje wczesny start poprzez pracę w call center, które w przypadku odpowiedniej firmy daje osobom bez kwalifikacji okazję zdobycia dużej wiedzy dotyczącej funkcjonowania sektora bankowego.

Polecane: Szkolenia dla studentów z zakresu zakładania działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *