edukacja dla osób starszych, języki obce

Angielski dla kierowców i taksówkarzy

W dzisiejszych czasach wielu kierowców decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego – przewóz osób oraz spedycja to branże, których pracownicy są dobrze wynagradzani. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy kierujemy busami, czy też decydujemy się na transport ładunków, nie powinniśmy mieć problemów z rozmową po angielsku.

Język angielski przydaje się kierowcom nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. W większości krajów Europy jest to bowiem język, którym możemy porozumiewać się z innymi kierowcami, pasażerami lub policją. Aby nie mieć na drodze żadnych trudności, warto więc zadbać o zasób swojego słownictwa – zarówno ogólnego, jak i związanego bezpośrednio z transportem. Pomóc może nam w tym nauka w dobrej szkole językowej. 

Wskazówki dotyczące rozmowy

Idealnym rozwiązaniem są kursy językowe dla kierowców. To intensywna nauka, dzięki której szybko przyswoimy słownictwo związane z transportem, pasażerami, podróżowaniem. Dowiemy się również jak rozmawiać z policją oraz poznamy przepisy prawa obowiązujące zagranicą. To wszystko doskonale przygotowuje kierowców do radzenia sobie z codziennymi konwersacjami. Co więcej, uczestnicy kursów otrzymują również wartościowe porady.

Część z nich to wskazówki dotyczące rozmowy. W zależności od tego, czy rozmawiamy z pasażerami lub innymi kierowcami czy też np. z policją, powinniśmy używać innego słownictwa i terminologii. Podczas kursu dowiemy się również, jak ważne jest wyraźne i prawidłowe wymawianie słów – od tego zależy bowiem, czy zostaniemy zrozumiani przez rozmówcę.

Słówka, które warto znać

Mówiąc o języku dla kierowców i taksówkarzy, warto wskazać jakie słowa mogą okazać się przydatne. Przede wszystkim warto nauczyć się wyrazów związanych z podróżą, takich jak trasa (route), droga (road), stacja benzynowa (gas station) i tym podobne. Pracując jako kierowca warto również znać podstawy prowadzenia konwersacji z pasażerami oraz odpowiadania na ich pytanie – ćwiczenia praktyczne w tej dziedzinie są więc jak najbardziej wskazane.

Dodatkowo, warto poznać słownictwo związane z przepisami ruchu drogowego. Pozwoli to nam bowiem w pełni rozumieć zasady panujące na drodze. Co więcej, pomoże nam to również w kontaktach z osobami nadzorującymi ruch i stróżami prawa. W Twoim słowniku nie może zabraknąć więc nazw znaków poziomych i pionowych oraz pojęć związanych z ograniczeniami prędkości czy przepisami dotyczącymi ilości pasażerów lub dopuszczalnego ładunku.

Przed wyruszeniem w zagraniczną trasę warto również opanować słownictwo dotyczące poszczególnych elementów i części samochodów oraz miejsc, w których możemy uzyskać pomoc (mechanik, serwis, wulkanizacja). Wówczas w przypadku awarii pojazdu bez trudu wezwiemy pomoc oraz określimy co stało się z naszym samochodem lub busem. Warto również nauczyć się w jaki sposób wezwać pomoc drogową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *