czas wolny, hobby i zainteresowania, studenckie życie

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Student nie musi rzucać wszystkiego, by wyjechać w Bieszczady. To zdecydowanie inny sposób na weekend, tydzień czy więcej wyjątkowej letniej zabawy, niż w przypadku miejskich festiwali: tłumy nam nie grożą, góry są duże i pomieszczą sporo osób. Nie natrafimy na sławy i szalone koncerty, ale za to jest okazja wypocząć aktywnie, eksplorując piękne krainy, doliny, wzniesienia, jeziora – ogółem, słynne górskie szlaki, które co roku zachęcają mnóstwo osób. Nie jest ich koniecznie aż tylu, co w przypadku Tatr i innych gór. Po części to na pewno efekt nieco bardziej wymagającego wyjazdu – w pobliżu Bieszczad brak jest miejscowości tak znanych i posiadających tak dobry dojazd z dużego miasta jak choćby Zakopane, a jeśli nie posiadamy własnego auta, wyjazd zajmuje trochę czasu. Nie znaczy to jednak, że nie da się tam dojechać w ciągu dnia – i być z tego faktu niezwykle radym, o czym może świadczyć duża liczba miłośników, albo wręcz fanatyków Bieszczad. Skoro ustaliliśmy, że góry na słowackiej granicy nie mają jednego najbardziej słynnego wśród wszystkich Polaków punktu, to jakie miejsca warto jest mieć pod okiem, planując wyprawę?

Bieszczady to wspaniałe widoki naturalne, ale nie tylko. Źródło: Pixabay.com.
Bieszczady to wspaniałe widoki naturalne, ale nie tylko. Źródło: Pixabay.com.

Jako najbardziej znany punkt, w którym zatrzymują się turyści odwiedzający Bieszczady, należy określić Chatkę Puchatka. Schronisko to położone jest na wysokości ponad 1200 metrów, co czyni je najwyżej położonym punktem tego typu. Pierwotnie pełnił funkcję punktu obserwacyjnego dla wojska. Nazwę wymyślił żeglarz Leonid Teliga, który odnosił się do osamotnienia schroniska wśród gór. Dziś jest już nieco mniej osamotniona – i dobrze, bo oferuje tylko kilkanaście miejsc noclegowych. W okolicy Połoniny Wetlińskiej wiele jest zaś miejsc wartych zwiedzenia – wszystkie połoniny gwarantują wyjątkowe widoki, a także wyjątkowe wyzwanie dla tych, którzy chcą się z nimi zmierzyć. To zdecydowanie dobry sposób na wakacje dla osób lubiących poruszać trochę nogami.

Nieco bardziej pasywnie można spędzić czas nad Jeziorem Solińskim. Solina najbardziej znana jest z zapory, która stanowi wyjątkowe, monumentalne wręcz dzieło architektoniczne. Jak to na dużym jeziorze (22 km kw.), odwiedzanym przez wiele osób – nie brak wielu możliwości na rozrywki, jak wynajem kajaku.

Znanymi i cenionymi punktami Bieszczad są też m.in. bar Siekierezada niedaleko Cisnej, Bieszczadzka Kolejka Leśna również w tej okolicy, a także sporo rozsianych po całym rejonie zbudowanych tradycyjnymi technikami cerkwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *