egzaminy, studenckie życie, studia, Szkoły, wykształcenie a praca

Jak lepiej przemawiać publicznie?

Każdy z nas pewnie znał ucznia czy studenta, który na egzaminach pisemnych zbierał regularnie wysokie oceny, ale wywołany do odpowiedzi mówił tak, że nikt nie umiał się domyśleć, czy jest dobrze przygotowany. Nie bez powodu jednak w szkołach i na studiach zazwyczaj skłania się do przemawiania publicznie i przeprowadza egzaminy ustne. Zacznijmy od argumentu uważanego za najbardziej praktyczny, mianowicie: w zestawieniach najbardziej pożądanych przez pracodawców cech znajduje się zawsze w czołówce zdolność do sprawnego komunikowania i czy się nam to podoba, czy nie – kolega, który może mniej wie na temat danej branży, ale „ma gadane”, często będzie zarabiał wielokrotnie więcej. Nie ma jednak powodu, by nie być właśnie taką osobą. Niemal każde stanowisko wyższe od początkowego w dowolnej branży wymaga przynajmniej czasami przemawiania. Ponadto umiejętność „wyrażenia się” podnosi pewność siebie i pomaga nawiązywać kontakty oraz radzić sobie z nauką innych przedmiotów czy umiejętności zawodowych. Także dlatego, że ucząc się mówić, w pewien sposób uczymy się też słuchać innych. Jeśli nie mamy okazji uczestniczyć w całym kursie, warto i tak przestrzegać pewnych reguł przed wystąpieniem publicznym, które powinny sprawić, że zrobi ono znacznie lepsze wrażenie.

Publiczne przemawianie jest przydatne przez całe życie. Źródło: Pixabay.com.
Publiczne przemawianie jest przydatne przez całe życie. Źródło: Pixabay.com.

Jako podstawę dobrego przemawiania zazwyczaj uznaje się znajomość tematu. To chyba najbardziej oczywisty wymóg. Dobre przygotowanie daje owoce podczas prezentacji. Nie chodzi jedynie o ogólną znajomość danych, ale też zaplanowanie – co mam zamiar powiedzieć, w jakiej kolejności, do kogo i po co (informować? Przekonać? Zabawić?). Bardziej specyficznym aspektem przemawiania jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała. Cuda może zdziałać mówienie z przepony i spokojny oddech. Dobrym ćwiczeniem jest już chociażby położenie ręki na brzuchu i oddychanie powoli (do 10 sekund na oddech), aż poczujemy pełen relaks mięśni brzucha. Ćwiczenia pozwalają też znaleźć ton głosu, który będzie brzmiał dobrze – w tym przypadku często wystarczy posłuchać własnego nagrania by zauważyć, w którym kierunku warto tu iść. Oddychanie przeponą może wiele w tej kwestii zmienić. Nieco więcej czasu może zająć ćwiczenie odpowiedniego tempa, ale jest ono bardzo ważne – chyba każdy z nas nieraz na konferencji słuchał kogoś, kto po prostu mówił za szybko, a czasem za wolno, ale oczywiście z grzeczności nie informował o tym, czekając tylko na koniec.

Na kursach publicznego przemawiania czy komunikacji biznesowej nauczyć można się znacznie więcej technik dotyczących zarówno retoryki, jak i mowy ciała oraz głosu – a nawet psychologiczne ćwiczenia pozwalające uzyskać większą pewność siebie i wiarę w postępy, co też ma znaczenie. Część z takich praktyk można znaleźć w internecie, choć zazwyczaj to nie to samo, co możliwość poćwiczenia z profesjonalistą.

Polecamy: Program grantowy – z jakiego może skorzystać twoja szkoła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *