internet, prasa, reklama

Sytuacja zawodowa dziennikarzy 2016 ukazana w raporcie

Mimo że dziennikarze zawodowo przemawiają czy piszą, z definicji trafiając do szerokiego odbiorcy, dość rzadko występują osobiście, by można było poznać ich własne życie i sytuację w zawodzie. Oczywiście może ona pozwolić lepiej zrozumieć media, których używamy, i ich treści. Z tego względu dla miłośników i osób zainteresowanych branżą na pewno ciekawy będzie raport „Dziennikarze 2016”, który przeprowadzono w oparciu o wypowiedzi prawie 400 ankietowanych zawodowych dziennikarzy.

Praca dziennikarzy. Źródło: Pixabay.com.
Praca dziennikarzy. Źródło: Pixabay.com.

Już jedno z pierwszych pytań ujawnia specyfikę pracy w mediach. Chodzi o różnorodne prawnie formy zatrudnienia. Otóż mniej niż 60% dziennikarzy jest zatrudnionych na pełen etat – dokładnie to 58%. Dodatkowo 7% pracuje na niepełen etat. Mniejsza grupa, 24%, pracuje na umowę o dzieło, a ponad 13% jest na samozatrudnieniu, przynajmniej oficjalnie. Ta ostatnia liczba nie powinna dziwić, a może nawet wydawać się mała, jeśli zwrócimy uwagę, że rosnąca część dziennikarzy nie ogranicza się do jednej redakcji ani jednego medium. Prawie 35% dziennikarzy podało, że pracuje dla więcej niż jedna redakcji. Często są to dwie, trzy, a dla ponad 6% wszystkich – więcej niż trzy redakcje. Jeśli chodzi o ilość mediów, to niemal równo połowa – 49% – łączy pracę dla więcej niż jednego rodzaju. Jednak raczej nie oznacza to, że faktyczna multimedialność stała się dziś codziennością. Bowiem nawet z tego grona, większość odpowiedzi dotyczy osób, które pracują dla prasy i internetu, co pomimo pewnych różnic w podejściu do treści, ostatecznie często opiera się jednak głównie na tym samym środku przekazu, jakim jest tekst i zdjęcie.

Dziennikarze w badaniu okazują się dość zapracowaną grupą. 22% z nich podało, że zarabia także poza zawodem, wymieniając szereg branży. Najczęściej w tym pytaniu pojawiały się odpowiedzi o pracy na uczelniach wyższych oraz przy prowadzeniu szkoleń i warsztatów. Typowy dzień roboczy wygląda na całkiem zajęty, ponieważ tylko 43% badanych podało, że podczas typowego dnia pracuje 8 godzin lub mniej. 49% podało liczbę 9-11 godzin, a nie brakowało też (bardzo nielicznych) odpowiedzi mówiących o dłuższym niż 14-godzinny dniu pracy. Dodatkowo na pewno można mówić o elastycznym czasie pracy, ponieważ tylko 22% dziennikarzy nie pracuje w niedziele. Większości się to zdarza częściej lub rzadziej, a 15% pracuje w każdą niedzielę.

Zarobki dziennikarzy pozostają przyzwoite, choć zawód raczej nie zyskuje na renomie. Zarówno o podwyżce w ciągu ostatnich lat, jak i o spadku zarobków w tym okresie mówi po ok. 30% badanych. Jeśli chodzi o dokładne kwoty zarabiane miesięcznie na rękę, widać bardzo dużą różnicę pomiędzy odpowiedziami z Warszawy i z reszty kraju. W tej pierwszej grupie, większość dziennikarzy zarabia ponad 5,5 tys. zł. Poza stolicą – dotyczy to tylko niecałych 13% dziennikarzy. Jeśli zaś chodzi o zarobki 3,5 tys. zł i poniżej, proporcje są niemal dokładnie odwrotne – poza Warszawą to minimalnie poniżej 50% całości, a w stolicy – poniżej 14%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *