praca

Jakie zalety ma praca w korporacji?

Dość często świat naszej kultury zdominowany jest przez dość cyniczne podejście do dużych korporacji czy też skrótowo „korpo” – spopularyzowało się, nawet w dość pieszczotliwym czy wręcz dumnym dla pracowników znaczeniu, określenie Mordoru na Domaniewskiej, które już nie tylko warszawskim pracownikom często kojarzy się z pracą właśnie w korporacji, w dużym mieście, w nowoczesnym biurowcu. A jednak warto pamiętać, że dla pracownika takie miejsce może nieść ze sobą wiele korzyści, wymienianych zarówno przez samych zatrudnionych w „korpo”, jak i ekspertów od rozwoju zawodowego. Oto kilka z nich.

Aegon opinie. Źródło: Pixabay.com.
Aegon opinie. Źródło: Pixabay.com.

Jedną z podstawowych cech, dla których praca w dużej firmie może być rozwojowa, jest duże skupisko ludzi i co za tym idzie, spora ilość doświadczeń. Jeśli szef czy współpracownicy robią coś dobrze czy źle, można łatwo zauważyć, jak sprawdza się to w praktyce. Pracownik „korpo” nie jest zazwyczaj zamknięty w swojej bańce i może dowiedzieć się sporo o tym, jakie działania w kwestii motywacji pracowników, organizacji zadań czy kontroli wyników są skuteczne, a które wydają się bezcelowe. Duża firma to też duża szansa na spotkanie kogoś, kto jest naprawdę, inspirująco dobry w tym, co robi. W korporacjach zazwyczaj znajdzie się też jedna lub kilka osób, które mają wysokie wykształcenie i ciekawe pasje, i jeśli nawet mogą wydawać się mało podekscytowani komfortową posadą, to przyjemnie jest z nimi pracować – takie osoby znacznie rzadziej znajdują się w małych firmach.

Duża sieć kontaktów, jakie można rozwinąć, to także zaleta bycia częścią „korpo”. Jeśli w „Mordorze” znajduje się duże skupisko biurowców to można mieć pewność, że z czasem idzie nawiązać wiele kontaktów z ludźmi z różnych branż. Dobra praca w małej firmie może często przechodzić stosunkowo niezauważona dla wielkiego świata patrzącego z zewnątrz. Jednak wysoko cenieni pracownicy w korporacji zazwyczaj w ciągu lat są kojarzoną twarzą w wielu miejscach, co może się znacząco przydać w różnych sytuacjach dotyczących kariery.

Wielkie korporacje to zazwyczaj mniejsza dynamika pracy, co nie każdemu pasuje, ale również ma sporo pozytywnych punktów. Praca w takim miejscu pozwala zauważyć, że sama sprzedaż produktu czy usługi to nie wszystko, ale liczy się też umiejętność rozmawiania z ludźmi, przekonywania w grzeczny sposób. Jest to przydatne choćby do kontaktów z innymi firmami w dowolnym charakterze. Ze spokojnym tempem i unikaniem wielkiego ryzyka przez duże korporacje wiąże się też większe uczucie bezpieczeństwa pracy i częstsze inwestycje w kompetencje i dobre samopoczucie pracowników, jak szkolenia czy karnety na siłownie i baseny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *