akcesoria biurowe, Biuro i biurko, meble biurowe

Ergonomia pracy przy komputerze

Wiele ludzi na całym świecie pracuje minimum osiem godzin dziennie przy komputerze. Jeżeli nie urządzimy miejsca ergonomicznie, możemy narazić się na problemy zdrowotne. Niewygodne krzesło sprzyja powstawaniu bólów karku, krzyża i ramienia. Poniżej kilka zasad, które pozwolą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa.

Źródło: unique-meble.pl

Zgodnie z rozporządzeniem BHP standardowa wysokość blatu biurka wynosi 75 cm od podłoża, natomiast długość między wysokością stołu a krzesła powinna zapewnić wygodne położenie rąk podczas korzystania z myszki. Równie istotne jest ustawienie ekranu monitora w odległości 40-75 cm od oczu. Warto pamiętać o tym, aby górna krawędź komputera znajdowała się nie wyżej niż na wysokości oczu. Krzesło biurowe powinno mieć wysokość około 42-53 cm i zależy od wzrostu pracownika. Reasumując, najważniejsze w pracy przy komputerze jest zachowanie proporcji pomiędzy wysokością siedzenia i biurka oraz ustawienie monitora pod odpowiednim kątem.

Krzesło powinno zapewnić wygodną pozycje siedzącą oraz swobodę ruchów. Najlepsze meble biurowe przeznaczone do siedzenia posiadają regulację wysokości  i pochylenia oparcia. Napięcie mięśni grzbietu będzie mniejsze, jeżeli pozwolimy na lekkie odchylenie tułowia od oparcia.

Równie istotna jest głębokość siedziska oraz wysokość podłokietników, pozwalająca zachować co najmniej kąt prosty między ramieniem a przedramieniem. Materiał, z którym styka się ciało, powinien zapewnić cyrkulację powietrza oraz zapewnić dostateczne tarcie. Dobry fotel biurowy pozwala na obrót wokół własnej osi z możliwością przemieszczania się po podłodze. Stopy należy opierać całą powierzchnią o podłoże, jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w podnóżek. Kolana powinno trzymać się zgięte pod kątem 90 stopni. Po każdej godzinie pracy warto zrobić sobie przerwę, wstać z krzesła i popatrzeć przez okno na zielone obiekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *