internet, prasa

Nauka języka niemieckiego online – jakie media mogą w tym pomóc?

Internet pozwala nam na „cyfryzację” wielu dziedzin życia i branża medialna przekonała się o tym tak samo dobrze, jak każda inna. Przykładowo, od czasu popularyzacji internetu znacznie rzadsze stały się wizyty w bankach czy na poczcie, zmieniając wręcz charakter tych placówek, a na pewno grupę wiekową klientów. Wiele rzeczy załatwia się teraz nie wychodząc z domu, co idzie w parze z małą ilością czasu, jaką ma wielu Polaków, ze względu na sporą ilość godzin, jaką pracujemy. To samo spotkało prasę i wizyty w kiosku, które nie są już tak częste – treść większości mediów możemy zobaczyć w internecie, ściągnąć numer magazynu na tablet lub czytnik będąc w domu itp. Jednak niektóre czynności będą bardziej problematyczne. Zwróćmy tutaj uwagę na naukę obcego języka – przydatny element w CV, ale nie każdy ma czas, by chodzić na kursy. Zapisać się można oczywiście na np. kurs niemieckiego online, gdzie z lektorem mamy kontakt poprzez kamerę laptopa. Na pewno taki kurs jest ciekawą opcją, ale jakie media możemy przeglądać w ramach samodzielnych poszukiwań i uzupełnienia wiedzy, by przyspieszyć naukę niemieckiego online?

Niemieckiego można się uczyć na kursach online. Źródło: Pixabay.com.
Niemieckiego można się uczyć na kursach online. Źródło: Pixabay.com.

Po pierwsze pamiętajmy, że choć nauka poprzez czytanie nie nauczy nas raczej mówić, jest na pewno mniej frustrująca, niż oglądanie niemieckich filmów. Bowiem napisane słowa możemy zawsze sprawdzić w słowniku – powoli, ale zaczynamy rozumieć. Atrakcyjność takiej dodatkowej nauki jest ważna, ponieważ zmuszanie się do wysiłku, który „nic nam nie daje” (dopiero przyszłe korzyści) będzie znacznie bardziej męczące i mniej się nauczymy. Dlatego początkującym polecamy raczej magazyny, których większość obecnie jest dostępna w internecie, więc możemy czytać we własnym tempie, w każdym miejscu na świecie i o każdej porze.

Po drugie, najlepiej wybrać takie media, które będą dotyczyć naszych zainteresowań. Znów – bo to znacznie przyjemniejsze, a przez to motywuje do nauki. Ponadto znając temat, łatwiej domyślimy się słówek. I tutaj podajemy warte uwagi źródła – popularne magazyny z dobrymi tekstami. Informacje bieżące warto śledzić w gazetach, jak „Die Zeit”, „Suddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allemane Zeitung”, a z magazynów – tygodniki „Spiegel” i „Focus” (ten drugi nieco łatwiejszy). Informacje sportowe można śledzić na stronie dziennika „Kicker”, a magazyn z dłuższymi tekstami to np. „11 Freunde”. Ploteczki z życia gwiazd zawiera np. magazyn „Bunte”. Jeśli chcemy zmierzyć się z trudnym tematem niemieckiego poczucia humoru, to możemy spróbować satyrycznego magazynu „Titanic”, odnoszącego się oczywiście do bieżących wydarzeń. Miłośnicy nauk ścisłych odnajdą swoje tematy w „Zeit Wissen”. Z kolei dobrym źródłem nauki niemieckiego online dla fanów muzyki i sztuki będzie „Spex”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *