kierunki studiów, wykształcenie a praca

Dziennikarstwo – studia bez przyszłości czy szansa na karierę w mediach?

Media uznawane są za czwartą władzę, co może prowadzić do złudnego stwierdzenia, że dziennikarz to zawód cieszący się dużym prestiżem i dający gwarancję zatrudnienia. Niestety rzeczywistość rynku pracy coraz częściej pokazuje, że studenci dziennikarstwa nie mogą liczyć na łatwy start w przyszłość.

dziecko z gazetą

Source: Uploaded by user via Cobwebseo, Seo Company in Kolkata, India on Pinterest

Kres tradycyjnego dziennikarstwa

Złote czasy dla dziennikarzy zatrudnionych na etat minęły bezpowrotnie. Spadek czytelnictwa i powolny kres tradycyjnych papierowych gazet spowodowały, zmniejszenie znaczenia zawodu dziennikarza. Dlatego studia dziennikarskie, które przygotowują do tradycyjnego zawodu dziennikarstwa wydają się mocno przestarzałe. Dzisiaj dziennikarz nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, wystarczy że jest przebojowy, wie czego chcę i umie posługiwać się internetem. Z jednej strony daje to możliwość wypowiadania się większej ilości osób, a z drugiej znacznie zwiększa konkurencyjność na rynku dziennikarskim.

Na niekorzyść studentów dziennikarstwa wpływa bardzo mała ilość zajęć praktycznych, co oznacza, że studenci po dziennikarstwie mają więcej wspólnego z medioznawcami niż z prawdziwymi reporterami. Aktywny bloger albo dziennikarz amator może na własną rękę zdobyć większe doświadczenie niż student… Dlatego studenci dziennikarstwa powinni przede wszystkim skupić się na poszerzaniu swoich umiejętności warsztatowych odbywając odpowiednie staże i praktyki dziennikarskie.

Czy warto iść na dziennikarstwo

Sytuacja na rynku i mizerne perspektywy nie zachęcają do studiów w tym kierunku, na naszą wyobraźnię działają jednak przykłady wielkich gwiazd z radia i telewizji, które pierwsze szlify zdobywały właśnie na studiach dziennikarskich. Każdy z nas idąc na studia myśli, że zostanie drugim Lisem albo Wojewódzkim, niestety nie zawsze to się udaje. Dlatego jeżeli nie mamy dużej cierpliwości i energii do walki o przebicie się na trudnym rynku medialnym, to może rozsądniej wybrać sobie zawód bardziej praktyczny, który da nam gwarancję zatrudnienia. Ostatecznie, nie trzeba przecież studiować dziennikarstwa żeby zostać dziennikarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *