języki obce, wykształcenie a praca

Jakie języki obce są najłatwiejsze do nauczenia się?

Do nauki języków wielu podchodzi jak do diet – podejmuje decyzję o podjęciu regularnego wysiłku, po czym… często okazuje się, że nie ma do końca okazji i tyle sił, by zmusić się do przestrzegania wszystkich założeń i plan nie zostaje zrealizowany. Wiadomo, że w życiu dorosłej osoby zazwyczaj są istotniejsze obowiązki (i przyjemności), niż coś tak długoterminowego i bez natychmiastowych korzyści, jak nauka języka. Niektórzy podchodzą do tego inaczej, pytając: czego nauczę się najszybciej? Oczywiście każdy człowiek to nieco inna historia i inne predyspozycje, ale możemy założyć kilka danych, które pomogą nam nauczyć się nowego języka stosunkowo szybko.

Szwedzki online. Źródło: Pixabay.com.
Szwedzki online. Źródło: Pixabay.com.

Najczęściej uważa się, że najłatwiej jest nauczyć się tego języka, który jest najbardziej podobny do naszej mowy rodzimej. Ale znów – sprawa jest względna, ponieważ nie ma wcale zgodności, jak definiować „podobieństwo” językowe. Może tu chodzić o gramatykę, może o słownictwo – a może też być tak, że chodzi nam przede wszystkim o wymowę określonych głosek. Jeśli chodzi o Polaków, to ogólnie panuje raczej zgoda, że najłatwiejsze i najbardziej podobne do polskiego są inne języki słowiańskie. Ale który na pierwszym miejscu? Nie ma konsensusu. Różne osoby mają wrażenie, że najwięcej rozumieją czy to z czeskiego, czy słowackiego, czy rosyjskiego, czy na przykład chorwackiego. W przypadku języków pisanych cyrylicą, jak te ze wschodu czy serbski, do nauki dochodzi oczywiście fakt „tłumaczenia” sobie w głowie alfabetu, który jest nam obcy, a na przykład litera wyglądająca jak „p” brzmi jak nasze „r”. Pod względem gramatyki i mówienia, najbliższe polskiemu, mówi się, są zazwyczaj słowacki i czeski. Niektórzy bez nauki „dogadują” się z południowymi sąsiadami, aczkolwiek specyfika wymowy niektórych słów, zwłaszcza samogłosek, w czeskim może wcale nie być tak łatwa do opanowania perfekcyjnie, jak się wydaje.

Większość z młodych osób, które przeszły przez polskie szkoły, pewnie dobrze zna angielski. I to też może być okazja, by poszukać języków podobnych właśnie do niego i nauczyć ich się dość niewielkim wysiłkiem. Załóżmy, że pomijamy język Afrikaans, który przyda nam się wyjątkowo daleko, bo w RPA. Angielski jest dość podobny do większości języków zachodniej Europy – grupy języków germańskich, a także włoskiego i rumuńskiego. Ze względu na mało odmian i brak zbyt wielu specyficznych głosek, do najłatwiejszych języków dla znających angielski należy hiszpański. Podobnie wypadają pod tym względem języki skandynawskie, których gramatyka jest prosta, a struktury zdań często przypominają angielski. Miłośnicy uczenia się języków pozbawieni środków na długie podróże mogą spokojnie wziąć się za kurs szwedzkiego online i zobaczyć, że szwedzki poznawany online będzie łatwiejszy, niż wiele innych języków.

Zobacz koniecznie: Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *