kierunki studiów, studia, wizytówki

Cyberbezpieczeństwo – nowy kierunek studiów

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę z kilkoma uczelniami w Polsce o szkoleniu w zakresie cyberbezpieczeństwa. W obliczu narastającego konfliktu we Wschodniej Europie w ciągu kilku najbliższych lat ma powstać ponad 300 etatów w Narodowym Centrum Kryptologii. Polska chce stworzyć unikalny system szyfrowania, który zapobiegnie wykradaniu informacji z narodowych baz danych. W świecie wszechobecnych komputerów cyberbezpieczeństwo jest niezbędne w każdej instytucji, firmie i urzędzie.

pinterest
pinterest

Jak często słyszymy w mediach o kradzieży kart kredytowych, hakerach atakujących strony rządowe oraz o innych zagrożeniach płynących z Internetu. Aby zapewnić sobie optymalną ochronę, niezbędna okazuje się wiedza z cyberbezpieczeństwa. Ochrona prywatnych informacji, wykrywanie i reakcja na włamania sieciowe oraz ostrzeganie o kradzieży systemowej –takich umiejętności trzeba się nauczy. Wachlarz zagrożeń jest szeroki –od złośliwego oprogramowania poprzez zdalne manipulowanie systemem i kradzież prywatnych danych. Takie sytuacje mają miejsce coraz częściej, nieuniknione staje się więc kształcenie młodych ludzi w tym zakresie.

Kryptolog –bo tak nazywa się osoba, która tworzy szyfry systemów internetowych –to zawód przyszłości. Będzie można go zdobyć na następujących uczelniach w Polsce: Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Kryptolog będzie mógł podjąć pracę zarówno w dużej instytucji państwowej, jak i każdej większej korporacji międzynarodowej.

Ponadto MON będzie potrzebowało około 50 kryptologów rocznie na potrzeby obronności naszego kraju. W razie konfliktu największym zagrożeniem dla naszego państwa będzie kradzież danych komputerowych oraz dostęp do systemów bankowych. WAT chce stworzyć wojskowy kierunek kryptologii na potrzebny bezpieczeństwa Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *