kierunki studiów, rynek pracy, wykształcenie a praca

Co jest wymagane, by zrobić karierę w bankowości?

Wśród przysłów i powiedzeń, które mają dość solidne oparcie w rzeczywistości, można zapewne wymienić „masz to jak w banku”, co, jak każdy wie, oznacza dużą pewność. Pomimo że okresowo słyszymy o wyjątkowych kryzysach, to wydaje się, że branża bankowa jako taka nigdy nie wychodzi z nich na jakiejkolwiek słabej pozycji. W epoce rozwijającej się technologii skryptów i robotów już nie tylko dorożkarze i pucybuci, ale też pracownicy produkcji, dostawcy, rolnicy, mali sprzedawcy czy osoby odpowiedzialne za tworzenie treści obawiają się o przyszłość swojej pracy – tymczasem wydaje się, że banki będą w XXI wieku istnieć dalej i będą tylko coraz ważniejsze, tak jak się to dzieje w kapitalizmie od setek lat. Słowem – bycie „w banku” brzmi nadal jak solidna opcja kariery dla wielu. Jest to wręcz najbardziej pożądane miejsce pracy wśród polskich pracowników, którzy w dużej ilości sprawdzają, jak wygląda na dłuższą metę prowadzona na przykład w banku Alior kariera. Co jednak może zrobić młody człowiek, by faktycznie się do branży dostać i w niej przebić? Czy studia związane z bankowością są niezbędne?

Alior kariera. Źródło: Pixabay.com.
Alior kariera. Źródło: Pixabay.com.

Jak wynika z wypowiedzi rekruterów, nie tylko absolwenci bankowości trafiają bo banków. Chociażby dlatego, że różnorodność posad, jak to bywa w dużej firmie, skłania do szukania osób o specyficznych talentach. Jednakże nie ma co wątpić – wiedza dotycząca bankowości to najpewniejszy atut. Zwłaszcza dotyczy to wyższych stanowisk, gdzie poszukiwane są niemal wyłącznie osoby potrafiące dokonywać analiz matematycznych. Kierunki, które pozwalają na takie stanowiska aplikować z faktyczną szansą na sukces, to oprócz bankowości na przykład ekonomia i finanse, matematyka czy księgowość. Ewentualnie atrakcyjne mogą być inne kierunki, jeśli zajęcia na nich odnosiły się do dziedzin takich jak ekonomia, matematyka, statystyka.

Jeśli nie posiadamy wykształcenia kierunkowego – można nadal myśleć o zgłoszeniu się do banku, przy czym instrukcja działań będzie zbliżona, jak w wielu innych branżach. Przykładowo, zawsze przydać się może znajomość języków, a każda większa firma szuka regularnie informatyków. Jeśli zaś chcemy przekonać pracodawcę, że nadajemy się do pracy w danym banku, nie mając „papieru”, to oczywiście metoda jest taka, jak w każdej branży – interesować się, czytać książki, poznać dokładnie mechanizmy pracy danej instytucji, wiedzieć na jej temat jak najwięcej i umieć wyrazić to słowami podczas rozmowy oraz pisząc.

Zobacz również: Szkolenia kosmetyczne okazją do dodatkowego zarobku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *