języki obce

Kolokacje w angielskim – nie takie straszne jak je „malują”

Nauka języka angielskiego to codzienne zapamiętywanie wielu słówek, zwrotów i zdań… Podobno największe trudności w nauce sprawiają kolokacje językowe, których w angielskim jest aż kilkaset. Oczywiste jest to, że niełatwo jest nauczyć się wszystkich w ciągu miesiąca, szczególnie gdy niebawem zbliża się kolokwium semestralne. Stosując jednak odpowiednią technikę pamięciową możemy poznać ciekawe zestawienie wyrazów, które sprawią, że będzie posługiwać się językiem obcym płynnie i naturalnie. Kolokacje stanowią aż 70% komunikacji ustnej, zatem wypada po prostu je znać…

pinterest
pinterest

„Wbijanie” słówek do głowy z czasem staje się żmudne i nudne. Przychodzi moment wypalenia i zmiany systemu nauki angielskiego. Z pomocą mogą przyjść fiszki (małe karteczki ułatwiające zapamiętywanie) oraz rebusy, które ułatwią utrwalenie nie tylko pojedynczych słów, ale i długich zwrotów.

Najtrudniej jest chyba nauczyć się kolokacji „fixed collocations”, które są nienaruszalne, co oznacza, że nie możemy modyfikować ich brzmienia poprzez dodanie wyrazu. Do tej grupy wyrazów należy popularne i znane wszystkim sformułowanie „fish and chips”. Kolokacje mogą mieć różną formę, spotyka się nawet zwroty sześciowyrazowe i dłuższe, które po prostu wypadałoby znać. W przypadku długich zdań najłatwiej jest analizować każdy jego człon i rozrysować sobie je w postaci graficznej (jeżeli jesteśmy wzrokowcami). Częste słuchanie poszczególnych kolokacji pozwala na wyodrębnienie ich części składowych (rzeczowników i czasowników) i szybkie zapamiętywanie.

Angielski to nie tylko przedmiot na studiach czy w liceum, to narzędzie komunikacji międzyludzkiej, bez którego trudno o dobrą pracę i stabilizację zawodową. Czy w podróży, czy na uczelni czy pracy – naturalne porozumiewanie się w angielskim pozwala na świadome uczestnictwo we współczesnym świecie. Jeżeli nie macie czasu i mobilizacji na samodzielną naukę angielskich słówek i kolokacji, radzę zapisać się do szkoły językowej. Pod czujnym okiem lektora macie duże możliwości poznać ciekawe zwroty i płynnie stosować je w języku codziennym. Wystarczy tylko chcieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *