języki obce, wykształcenie a praca

How to learn Polish? Możliwości nauki polskiego dla obcokrajowców

Większość Polaków przyzwyczaiła się myśleć, że języka polskiego właściwie nikt się nie uczy. Ci, którzy dorośli w Polsce, znają go oczywiście niejako domyślnie, zaś osoby z zagranicy raczej „powinny” nie mieć potrzeby ani ochoty. W końcu obcokrajowcy w Polsce często podkreślają, że język jest trudny, i potrafią żyć w kraju latami porozumiewając się po angielsku, np. w międzynarodowych firmach, a w języku polskim znając jedyne podstawowe wyrażenia, największy problem mając z odpowiednio zrozumiałą wymową. Mogłoby się wydawać, że nikt nie będzie się uczył polskiego. Niemniej okazuje się, że coraz więcej osób zadaje w internecie pytanie „how to learn Polish”. Szukają, jak „learn Polish online”.

How to learn Polish - pyta niemała liczba obcokrajowców. Źródło: Pixabay.com.
How to learn Polish – pyta niemała liczba obcokrajowców. Źródło: Pixabay.com.

Kto uczy się ? Wbrew pozorom są to dwie grupy. Po pierwsze, oczywiście, różnego rodzaju imigranci, których ilość z racji siły międzynarodowych firm i globalizacji się nieco zwiększa. Przykładowo, firmy informatyczne mogą zatrudniać w polskich biurach osoby z całego świata. Do Polski przybyło wielu Ukraińców, często przekonanych początkowo, że języki są bardzo podobne i polskiego nauczą się raz-dwa – tymczasem przekonując się, że w codziennej rozmowie nie da się wzajemnie porozumieć i szkoła językowa może być konieczna, jeśli chcą się dogadać na co dzień. Jednak nie tylko imigranci mogą być zainteresowani nauką polskiego. Doniesienia o popularności kursów „learn Polish online” często pojawiają się także w Wielkiej Brytanii, co oczywiście ma związek z dużą ilością osób mówiących po polsku wśród mieszkańców tego kraju – jest ich około miliona, a język polski jest drugim najczęściej używanym w Anglii. Najczęściej na takie kursy zgłaszają się Brytyjczycy, którzy poznali dziewczynę Polkę i chcą nauczyć się jej rodzimego języka. Niemniej nierzadko chodzi nie o miłość, a po prostu o użyteczność – wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii pracuje z osobami mówiącymi po polsku, muszą więc znać język, by się dogadać.

Może się wydawać, że nauka polskiego nie będzie trudna czy to w Polsce, czy w społeczności polskojęzycznej zagranicą – w końcu wszyscy dokoła będą mówić po polsku. Jednak fakt znajomości języka od dziecka nie czyni wcale dobrym nauczycielem dla kogoś, kto nie ma pojęcia o polskim. Dlatego zatroskanym obcokrajowcom warto polecić zainteresowanie się szkołą językową lub innymi profesjonalnymi rozwiązaniami. Dostępność szkół online, za pośrednictwem specjalnych aplikacji do wideorozmów, sprawia, że nie tylko w Warszawie czy Krakowie, ale w każdym miejscu zagranicą można nauczyć się polskiego na kursach z profesjonalnym nauczycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *