kierunki studiów, rynek pracy, wykształcenie a praca

Najpopularniejsze kierunki studiów w 2015 roku

Mamy już lato, niedługo ruszy kolejny rok akademicki, a obecnie trwa nabór na uczelniach. Jak co roku, dość ciekawie można zobaczyć w nim odbicie sytuacji w kraju. Z roku na rok zmieniają się trendy, i maturzyści decydują się na coraz to inne kierunku studiów. Wystarczy wspomnieć, że 10 lat temu najpopularniejszym kierunkiem studiów była pedagogika – tak jakby pokolenie urodzone w PRL-u mogło jeszcze wiązać nadzieje z państwową posadą w edukacji, a także mają przekonanie, że studia wiążą się z ich wysokim wykształceniem (dziś to już rzadsze skojarzenie, bo uczelni jest mnóstwo, na studia idzie większość osób, a i doktorat dostać dość łatwo). Ponadto lepsza sytuacja ekonomiczna mogła sprawiać, że zawód „z misją” mógł wydawać się bardziej atrakcyjny mimo niższych zarobków. Od tego czasu na pierwszym miejscu w kraju pojawiało się zarządzanie, potem pozycję lidera przejęło budownictwo, a obecnie rządzi informatyka.

Robotyka. Źródło: Pixababy.com.
Robotyka. Źródło: Pixababy.com.

Na razie nie mamy danych zbiorczych z Ministerstwa za ten rok – pamiętajmy, że uczelni w Polsce jest ogrom. Możemy na pewno skomentować wyniki z poszczególnych uczelni, bo te największe opublikowały już dane za ten rok. Na pewno jednak inni studenci idą na czołowe uniwersytety, mają też większy wybór. Dane z całego kraju mówią o zeszłym roku akademickim, gdzie nadal na pierwszym miejscu była informatyka, za nią zaś: prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika, finanse, automatyka. Nie zmieniła się ta lista znacząco od roku poprzedniego, i pewnie wielkich zmian nie będzie i w tym roku, zwłaszcza, że państwo i Unia nadal najchętniej dotują właśnie nowoczesne technologie.

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej zapisów mają: ekonomia, a potem prawo, finanse i filologia angielska. Na warszawskiej Politechnice na pewno króluje informatyka, choć nie mamy danych co do zbiorczej ilości – wiemy jednak, że limity punktów na ten kierunek są bardzo wysokie. Automatyka czy mechanika również są oblegane, jak i cały wydział mechatroniki. Najwięcej zgłoszeń na miejsce miał nowy kierunek – geoinformatyka. Informatyka i budownictwo dominują również na Politechnice Wrocławskiej. Na Uniwersytecie w Poznaniu najwięcej zgłoszeń mają prawo i psychologia.

Często nowe albo niszowe kierunki, uznawane za przyszłościowe, przyciągają najwięcej kandydatów na miejsce. Widać to w danych z Poznania i Krakowa: filologie orientalne oraz krajów skandynawskich (szwedzka, duńska) są najbardziej oblegane. We Wrocławiu najwięcej kandydatów na miejsce przyciągnął nowy kierunek: chemia i toksykologia sądowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *