rynek pracy

Bezrobocie wśród młodych ludzi w Unii Europejskiej

Pogarsza się sytuacja młodych na europejskim rynku pracy. Z badań Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia osób poniżej 25 roku życia w grudniu 2012 roku wyniosła 23,4 % wśród 27 krajów UE i 24 % w strefie Euro.

Najgorszy start na rynku pracy mają młodzi Grecy i Hiszpanie. W tych krajach bezrobocie wśród młodych wynosi odpowiednio 57,6 % i 55,6%. W Polsce w grudniu 2012 stopa bezrobocia osób w wieku poniżej 25 lat wyniosła 28,4%.

Z problemem bezrobocia wśród młodych Europejczyków  planuje zmierzyć się Unia Europejska. Unia chcę wprowadzić gwarancję pracy dla młodych. Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor oszacował, że bezrobocie wśród młodych ludzi oznacza utratę korzyści dla gospodarek i kosztuje państwa członkowskie 153 mld euro rocznie.

Aktualna sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem, a spowolnienie gospodarcze w całej Unii nie wskazuje na rychłą zmianę tej niekorzystnej tendencji. W najtrudniejszej sytuacji są absolwenci szkół wyższych, z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami wynika, że bezrobocie wśród tej grupy w 2013 roku przekroczy 30%.

Bezrobocie młodych Europejczyków ma nie tylko wymiar ekonomiczny, rosnąca grupa osób bez pracy i bez szansy jej zdobycia może bowiem stać się pokoleniem straconych szans.  Skazanym na utrzymywanie przez rodziców, albo system społeczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *