akcesoria biurowe, sprzęt biurowy

Jak założyć Wi-Fi w firmie? Połączenie z hotspot dla pracowników i klientów

Niegdyś tylko firmy, które tego wymagały, zakładały w firmie połączenie internetowe, fundując sobie oczywiście sporo zabawy z rozciągnięciem wszystkich kabli. Z czasem okazało się, że wszyscy robią wszystko przez internet, ale na szczęście upowszechniły się sieci Wi-Fi, które wymagają… o wiele mniej kabli. Już nie tylko kawiarnie oferują Wi-Fi w dość łatwym dostępie, ponieważ sporo osób nie tylko prywatnie, ale i służbowo spędza tam czas. Korzystają z  laptopów, tabletów, komórek na których przechowują dane, często też łączą się z siecią by pobrać dane z „chmury” czy poczty. Tak więc standardowe pytanie „dla kogo?” nie dotyczy już połączenia z Wi-Fi, ani połączenia z hotspot, który udostępnimy. Jest to przydatne zupełnie dla każdego. Tutaj odpowiemy raczej na pytanie: jak? Jak połączyć się z wifi?

Połączenie Wi-Fi. Źródło: Pixabay.com.
Połączenie Wi-Fi. Źródło: Pixabay.com.

Dostawa internetu to jedna rzecz. Jeśli chcemy mieć wysoką jakość w dobrej cenie, zazwyczaj bardziej opłaca się „na kablu”, niż radiowo. Nie w każdym miejscu można jednak kabel założyć – nie każdy ma siedzibę w mieście. Tak czy siak, nasz router podłączamy ostatecznie jakimś kablem – pytanie, czy kabel idzie prosto „w świat”, czy do anteny na dachu. Tutaj zależy to od wyboru dostawcy. Niektórzy dostawcy dają własny router, i dość prostą obsługę instalacji (np. dawniej znana z Neostrady TP, a obecnie Orange, z instrukcją online.

Bywa, że i hasło nie jest konieczne, a wystarczy wcisnąć przycisk. Oczywiście hasło do sieci tak czy siak powinniśmy znać, i nie ukrywać go specjalnie przed pracownikami oraz, jeśli odwiedzają nas, klientami – nie powinni się domyślać, jak połączyć się z hotspotem. Jeśli chcemy, możemy wziąć czy kupić własny router i go zainstalować zgodnie z jego instrukcją. W każdym razie, warto ustawić własne hasło, które nie będzie trudno powiedzieć na głos klientowi, a jednocześnie nie będzie łatwe do złamania (w każdym razie – nie zostawiać domyślnego hasła producenta! Każdy takie hasła zna). Jeśli nazwę sieci (SSID) również zmienimy na taką, której osoba z zewnątrz się nie domyśli, to sieć powinna być dość bezpieczna.

Warto pamiętać, że choć wifi to na pewno niesamowita technologia, jej zasięg nie jest nieograniczony. Router nie powinien być schowany w szafie, powinien być „na widoku” i nie stać obok metalowych powierzchni ani sprzętów elektronicznych, które mogą blokować sygnał. Dobre miejsce to po prostu środek biura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *