kierunki studiów, rynek pracy, studia

Wzornictwo – kierunek dla artystycznych dusz

Coraz bardziej popularnym kierunkiem studiów na niektórych politechnikach w Polsce staje się wzornictwo. To studia dla pasjonatów mody, projektowania ubioru i tkanin, dla osób, które chcą połączyć swoje zainteresowania z wiedzą techniczną. To kierunek dla ludzi kreatywnych, niebanalnych, niebojących się wyzwań i trudnych rozwiązań. Wzornictwo daje dużo możliwości – nie tylko w firmie odzieżowej!

pinterest
pinterest

Gdzie można studiować projektowanie ubioru? Na pewno na ASP, ale wiadomo, tak dostają się nieliczni. Na szczęście, Politechnika Łódzka oferuje aż pięć kierunków studiów pierwszego stopnia na Wydziale Inżynierii i Marketingu Tekstyliów. Największym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się włókiennictwo oraz wzornictwo. Mniej popularne kierunki to inżynieria materiałowa i edukacja techniczno-informatyczna.

Na wzornictwie realizowane są następujące przedmioty nauczania: historia sztuki, wzornictwa i kultury, plastyka, rysunek techniczny, fotografia, podstawy budowy materiałów, podstawy projektowania, rysunek prezentacyjny i kilka innych. Brzmi ciekawie prawda? W ramach kierunków można wybrać kilka specjalności. Najbardziej interesujące dla mnie wydaje się być projektowanie biżuterii. Po studiach możemy prowadzić samodzielną praktykę w ramach własnej działalności gospodarczej.

W ramach zajęć organizowane są liczne wyjazdy do pracowni i zakładów przemysłowych, jest wiele praktyk przygotowujących do zawodu. Po skończeniu studiów można zostać projektantem ubioru i nie tylko. Coraz bardziej popularne stają się pracownie projektowe firan i haftów. Można utrzymywać się ze stałych zleceń, pod warunkiem, że to co będziemy projektować będzie miało jakiś „smak”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *