praca, studenckie życie, wykształcenie a praca

Wyjazd do pracy zagranicę – nie tylko dla wyższego zarobku?

Przez lata, a może wręcz całe już stulecia, wiele się nie zmienia w kwestii emigracji – Polacy wyjeżdżają, głównie do krajów szeroko rozumianego Zachodu, i nie wygląda na to, by proces miał się w najbliższej przyszłości skończyć. Wielka Brytania, Niemcy, a poza nimi Holandia, Irlandia, i tak dalej… Podstawowy powód wydaje się jasny: w wielu branżach liczyć można na kilkukrotnie wyższe niż w Polsce zarobki za analogiczną pracę. Nie będziemy tutaj przekonywać, że to nie jest decydujący warunek, bez spełnienia którego większość osób nie podejmowałaby decyzji o wyjeździe. Ale to nie jedyny czynnik, a spędzenie krótszej lub dłuższej ilości czasu w obcym kraju może mieć wiele rzadziej omawianych zalet. Może też często mieć wady, które dla niektórych okażą się zniechęcające: nie tylko nie jest się u siebie, ale i z jedzeniem może być gorzej. Niemniej, jeśli już rozważacie, czy zabierać się za wyjazd – oto kilka możliwości, których zrealizowanie w innych krajach może być znacznie łatwiejsze…

Wyjazd to okazja na zarobek, ale też rozwój pod wieloma względami. Źródło: Pixabay.com.
Wyjazd to okazja na zarobek, ale też rozwój pod wieloma względami. Źródło: Pixabay.com.

…Aczkolwiek jednym z głównych powodów wyjazdu dla wielu osób jest właśnie to, że nie interesują ich wyłącznie najłatwiejsze rozwiązania. W porównaniu do Polski, „reszta świata” jest znacznie większa, i za tym idzie ogrom możliwości, który przekłada się na prosty fakt – praca zagranicą może być sporym wyzwaniem. Z racji na wyższe zarobki, może być z kolei łatwiej, by takie wyzwanie podjąć bez zbędnego ryzyka. Ale w wielu branżach, jeśli chcecie się sprawdzić – wyjazd zagranicę pozwala często zobaczyć, gdzie stoją nasze granice. I zebrać zauważalne profity, przynajmniej w formie wspomnień, pewności siebie czy wzmianki w CV, jeśli sprostamy trudniejszym wymaganiom. Nie chodzi tylko o daną pracę. Wyjeżdżając do miejsca, w którym nie mieszka nikt znajomy – trzeba nauczyć się samodzielności i przekonać się, czego nie umiemy. A nuż odkryjemy, jak przydatna w życiu może być umiejętność prania, gotowania, załatwienia sprawy w urzędzie czy masa innych obowiązków, w których do tej pory ktoś nam pomagał. Większość osób podejmuje w życiu zdecydowanie zbyt mało ryzyka co do próbowania nowych rzeczy, nawet tych małych – ot, genetyczne lenistwo ludzkości. Wyjazd to często dobra okazja, by się do przekroczenia paru barier zmusić.

W każdym obcym kraju trzeba, albo przynajmniej można, nauczyć się wielu rzeczy z nim związanych – co poszerza horyzonty, dając nie tylko przyjemność, ale i mogąc być cennym atrybutem życiowym. W obcym kraju łatwo nauczyć się języka lepiej niż na płatnych kursach. Poznając nowych, nieco innych ludzi, można lepiej zrozumieć różnego typu podejścia do życia, i do pracy. Jest to bardzo uniwersalne bez względu na to, gdzie wyjedziemy – jeśli będzie to jeden z rzadziej odwiedzanych krajów, zarobek może być mniejszy, ale za to można nauczyć się rzadszego w Polsce języka, poznać wiele ciekawych opowieści, kręcić filmy czy tworzyć inne przyciągające uwagę treści, a także, często… cieszyć się ciepłą pogodą przez cały rok.

Polecane: Jak uniknąć najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *