kierunki studiów

TOP 5 studiowania – czy po tym będzie praca?

Z wyborem kierunku do studiowania bywa różnie. Zdecydowana większość świeżo upieczonych maturzystów przy wyborze kieruje się tym, co modne lub tym, co leży w kręgu ich zainteresowań. Tylko garstka idzie na studia, które mimo, że nie są najbardziej popularne, to jednak mogą uchronić od bezrobocia i zapewnić lepszy start. Jakie kierunki studiów są obecnie najbardziej oblegane i czy ta ich popularność niesie za sobą również jakiekolwiek szanse na znalezienie pracy?

studenci, absolwenci

Source: studyihub.com via Ayushveda on Pinterest

Poniżej znajdziecie TOP5, czyli gorącą 5 wśród kierunków. Pamiętajcie jednak, że lista kierunków może nieco się różnić w zależności od województwa/regionu Polski. Poniższa, można powiedzieć, jest ogólną wypadkową z różnych uczelni.

1. Prawo

2. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

3. Socjologia

4. Medycyna

5. Finanse i Rachunkowość

Wiecie już jakie kierunki najchętniej są wybierane i które są najmodniejsze. Czas teraz przejść do możliwości, jakie poszczególne z nich niosą za sobą. O ile PRAWO jest pewniakiem na rynku pracy (prawnicy i świadczone przez nich usługi zawsze będą w cenie), o tyle już tego samego nie można powiedzieć o SOCJOLOGII. Z opublikowanych przez „Dziennik Gazeta Prawna” danych Ministerstwa Pracy wynika, że największa liczba bezrobotnych występuje właśnie wśród socjologów. Są oni na czarnej liście zatrudnienia, tuż obok psychologów, geografów i politologów.

Przeglądając liczne portale dotyczące pracy bez trudu można zauważyć, że wśród kierunków, którym bliżej jest do bezrobotnego, aniżeli zatrudnienia znajdują się (o dziwo!) kierunki lekarskie, a więc MEDYCYNA. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że bez pracy wciąż pozostaje 700 lekarzy. Modna w ostatnim czasie japonistyka również nie wróży nic dobrego. Problem ze znalezieniem pracy w przyszłości będą mogli mieć także absolwenci pedagogiki. Jeśli chodzi o DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJĘ SPOŁECZNĄ to problem ze znalezieniem pracy może się pojawić, ale nie musi. Na pewno najlepsi, czyli tacy, którzy posiadają naturalny dar pisarski i naturalną żyłkę pisarską sami się obronią i znajdą wymarzone zatrudnienie.

Na zupełnie bezproblemowe zatrudnienie będą mogły natomiast liczyć umysły ścisłe. FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ to kierunek, który ułatwia znalezienie pracy. Również absolwenci kierunków technicznych dość szybko znajdą pracę po ukończonej edukacji. Według profesora Kwiatkowskiego, wśród dziedzin, które będą rozwijać się w przyszłości znajdziemy: mikroelektronikę, biotechnologię, czy zastosowanie technik komputerowych. Zapotrzebowanie wzrośnie także na pracowników z branży kosmetycznej i zdrowotno-żywieniowej.

Tak więc może zamiast „oklepanych” i modnych kierunków, warto pójść na coś, co zapewni bezpieczną przyszłość? Zastanówcie się nad tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *