staże dla studentów i absolwentów

Staż dofinansowany z urzędu – jak go dostać?

Dla osób, które szukają pierwszej pracy, obecne oferty stażu mogą być bardzo atrakcyjne. A to dlatego, że w wielu przypadkach można dostać dofinansowanie na swoją wypłatę. To oczywiście znacznie ułatwia znalezienie takiego pracodawcy, który da nam pół etatu pracy przez 4-6 miesięcy bez ponoszenia kosztów wypłaty. Pracownik zaś może się z tego utrzymać na pewnym poziomie. Jednak dla studentów jest w tego typu powszechnych programach jedna wada. Najczęściej dotyczą one bowiem zarejestrowanych bezrobotnych. Jest to warty rozważenia plan, by zarejestrować się jako bezrobotny po skończeniu studiów i wtedy skorzystać z takiej możliwości. Oczywiście nie znaczy to, że brak programów rządowych i unijnych, kiedy podobnego rodzaju staż dostaniemy jeszcze na studiach (często dotyczy to studentów ostatniego roku, albo studiów magisterskich). Ba, są i oferty dofinansowania samych studiów! Jednak tutaj trzeba przebierać nieco uważniej. W każdym razie każdy, kto jest zainteresowany swoją karierą, może naprawdę skorzystać, jeśli wejdzie mu w zwyczaj odwiedzać strony internetowe lub siedziby Urzędu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Staż finansowany przez UE daje nieco więcej pieniędzy na rękę stażysty. Źródło: Pixabay.com.
Staż finansowany przez UE daje nieco więcej pieniędzy na rękę stażysty. Źródło: Pixabay.com.

Warto zaznaczyć, że ten sam staż otrzyma więcej pieniędzy, jeśli dofinansuje do EFS, a nie Fundusz Pracy. Obecnie różnica wynosi prawie 150 zł – EFS oferuje prawie równo 1000 zł na rękę miesięcznie. Skąd ta różnica? Z wprowadzonej w 2009 r. poprawki do ustawy, stanowiącej, że projekty finansowe z Unii są zwolnione z podatku dochodowego. Dziwne, ale na razie tak to działa.

Podstawowa rada? Warto być aktywnym i zgłosić się do miejsca pracy, które będzie się nam podobać i uważamy, że taki staż faktycznie przyniesie coś poza symboliczną wypłatą. Pracodawcy często są zajęci, mało aktywni. Jeśli jednak zgłosi się do nich chętny zapewniają, że sam załatwi formalności w Urzędzie, szanse na pewno wzrastają. Nie każdy chce zdawać się na ślepy los i zgłaszać w UP, że przyjmie dowolną osobę, która mu zostanie przysłana. Taki mariaż na siłę często jest niewygodny dla obu stron, przynosi minimalne korzyści. Choćby dlatego, że w świetle przepisów, stażysta nie ponosi odpowiedzialności za żadne straty i powinien być zawsze pod nadzorem pracownika czy kierownika. Co innego gdy pracodawca ma pewność, że osoba chce pracować. Bezpłatna pomoc to dla niego atrakcyjna opcja. Jeśli się zgodzi, może zgłosić do Urzędu Pracy wniosek z naszym imieniem i nazwiskiem, który jeśli spełnia warunki, powinien zostać przyjęty. Dla pewności możemy wcześniej sami upewnić się o dotrzymaniu wszystkich kryteriów w Urzędzie, choć pamiętajmy, że część z nich dotyczy samego pracodawcy (m.in. działalność od minimum 6 miesięcy, opłacone składki).

Sprawdź także: Banki, finanse – jakie umiejętności są obecnie pożądane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *