inwestowanie, rynek pracy

Sklep internetowy, czyli pomysł na biznes w internecie

Internet stał się wszechobecny, towarzyszy nam w pracy, szkole, na wakacjach, podczas spędzania wolnego czasu. Internet to jednak nie tylko rozrywka, ale zwłaszcza wielkie pole do popisu dla młodych, początkujących przedsiębiorców, jak i dla starych wyjadaczy. Jakie warunki należy spełnić, by otworzyć biznes w Internecie?

klawiatura komputerowa
(Pinterest.com)

Po pierwsze i najważniejsze – pomysł. Internet jest otwarty dla osób innowacyjnych, przedsiębiorczych. Sam pomysł, bez podstawowej wręcz analizy rynku i konkurencji może spalić na panewce i zamiast gór złota, możemy pozostać z niespełnionymi ambicjami.

Biznes w Internecie jest stosunkowo tani. By rozpocząć swą przygodę jako e-przedsiębiorca wystarczy na początek kilkaset złotych. Nie potrzebujemy wynajmować lokalu, nabywać wyposażenia. Koszt utrzymania domeny i serwera to standardowo 200 zł.

Każdy przedsiębiorca powinien wybrać usługę najlepszą dla swojego przedsięwzięcia. Z reguły serwery bezpłatne, paradoksalnie, nie opłacają się. Ograniczona pojemność oraz brak całodobowej obsługi technicznej może stać się solą w oku naszego biznesu.

Kolejnym krokiem jest wybór domeny – prosta i nieznacząca z pozoru rzecz, może stać się prawdziwym kluczem do sukcesu. Najważniejsze by nazwa była prosta do zapamiętania, wiązała się z prowadzoną przez nas działalnością oraz aby była chwytliwa.

Prowadzenie e-działalności wiąże się z formalnościami, tak jak w przypadku prowadzenia tradycyjnej firmy. Jeżeli nie chcemy mieć nieprzyjemności musimy założyć działalność gospodarczą, uzyskać NIP, REGON, konto firmowe (najlepiej w banku internetowym, np. CITI banku, bądź instytucji, która oferuje dostęp do konta on-line) oraz siedzibę (by obniżyć koszty, siedzibą może być oczywiście nasze aktualne miejsce zamieszkania).

Prowadząc e-działalność musimy zdecydować się na legalne oprogramowanie. W tym przypadku możemy zdecydować się na dwie opcje: zakup gotowego pakietu oprogramowania, gdzie dodatkowo otrzymujemy pomoc techniczną oraz niezbędne wskazówki na początek działalności (taką kompleksową obsługę zapewnia np. portal www.sklepyfirmowe.pl) bądź oparcie się na darmowych programach służących do obsługi e-sklepów, gdzie jednak będziemy musieli sami poświęcić czas na naukę obsługi (dodatkowo, nie raz tego typu software przystosowany jest do rynków zagranicznych).

Zanim uruchomimy naszą działalność warto przeprowadzić test, dzięki któremu przekonamy się, czy wszystko zapięte zostało na ostatni guzik. Jeżeli jest to pierwsze przedsięwzięcie, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty, który oceni, oraz pomoże wyprostować ewentualne końcowe wady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *