kierunki studiów, studia, wykształcenie a praca

Singapur – portret lidera edukacji XXI wieku

Nikt w Polsce raczej nie ma złudzeń, że przepaść edukacyjna pomiędzy państwami jest co najmniej równie wielka, jak ta materialna – przypomnijmy, że w większości rankingów najlepszych uczelni świata trzeba przejść przez pierwsze kilkaset miejsc, by dotrzeć do pozycji Uniwersytetu Warszawskiego czy Jagiellońskiego. Najlepsze uczelnie na Ziemi znajdują się w większości w USA i Wielkiej Brytanii, operują w uniwersalnie znanym wśród wykształconych osób angielskim, i ściągają do siebie najlepszych ze wszystkich krajów – na Harvardzie są setki studentów z każdego kontynentu. Co innego jednak z wychowywaniem uczniów, czyli być może najlepszym, co może osiągnąć mały kraj. Jeśli chodzi o badania wiedzy na przykład przeciętnego nastolatka, Polska często posiada wskaźniki wyższe niż USA i wśród najlepszych w Europie. Nie da się jednak ukryć, że superpotęgą na tym polu jest nadal Singapur. Naśladowanie kultury tego państwa jest oczywiście trudne, bo Singapur jest miejscem wyjątkowym – położonym na wyspie jednolitym miastem-państwem liczącym niecałe 6 mln mieszkańców, reprezentujących wszelkie kultury i religie świata, posługujących się wieloma językami, ale z racji obecności byłej kolonii najczęściej angielskim. Tak więc to przykład z perspektywy Polski znacznie bardziej egzotyczny, niż mające tylko nieco gorsze wyniki kraje europejskie jak Estonia czy Finlandia. Niemniej – nie da się ukryć, że Singapur pozostaje pewnym globalnym wzorem do naśladowania. Kraj zawsze trafia na pierwsze miejsce w rankingach OECD, z dość wyraźną przewagą, a w 2016 roku trafił na szczyt wszystkich kategorii w rankingu Trends in International Mathematics and Science Study. Poziom tamtejszego uniwersytetu też rośnie, i kto wie, może niedługo też przeskoczy Harvard. Jak to się dzieje?

W ciągu kilkudziesięciu lat Singapur przestał być tylko dziwnym portem poza cywilizacją, a stał się liderem edukacji na świecie. Źródło: Pixabay.com.
W ciągu kilkudziesięciu lat Singapur przestał być tylko dziwnym portem poza cywilizacją, a stał się liderem edukacji na świecie. Źródło: Pixabay.com.

Wśród odpowiedzi kluczowe są oczywiście jakościowe programy wprowadzane w kraju przez ostatnie dekady, a zwłaszcza ostatnie 20 lat. Program STELLAR stał się wzorem nauki angielskiego od najmłodszych lat – bez używania podręczników, za to z wykorzystaniem odgrywania ról, interakcji między uczniami czy wykorzystania codziennych źródeł, by rozumieć angielski w każdym aspekcie używania języka. Równie znany i naśladowany już na świecie jest program matematyczny, najczęściej określany po prostu jako metoda singapurska. Ma ona korzenie w powszechnym w Azji (a mniej w Europie) przekonaniu, że każde dziecko może posługiwać się matematyką tak samo, jak językiem. Dzieci uczą się mniejszej ilości zagadnień, ale dokładniej, by je w pełni zrozumieć – najpierw poprzez wykorzystanie przedmiotów, potem obrazów, a wreszcie formy abstrakcyjnej, czyli np. równań. Oczywiście, nie tylko programy były konieczne do radykalnej poprawy poziomu edukacji. Innymi ważnymi aspektami było podniesienie prestiżu nauczyciela i zachęcenie do tego zawodu najlepszych studentów, a także mocne państwowe wsparcie dla uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *