akcesoria biurowe, księgowość, praca

Samochód w działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

W tej notce skupimy się na możliwości używania samochodu osobowego w firmie, co pozostaje znaczącą kwestią dla wielu pracodawców i często pośrednio pracowników. Z powodu dość prostego – otóż samochód to spory wydatek, tymczasem definicja podatkowoprawna „samochodu służbowego” nie jest taka jednoznaczna, gdy oczywiście auto osobowe możemy używać również prywatnie. Wiąże się z tym możliwość pewnych błędów – czy mamy na myśli nieumyślne łamanie prawa, czy też ominięcie pewnych ulg, które mogą zaoszczędzić nam niemałej kwoty.

Samochód w firmie. Źródło: Pixabay.com.
Samochód w firmie. Źródło: Pixabay.com.

Na początek warto pamiętać, że obecnie w prawie podatkowym właściwie nie ma definicji samochodu osobowego i ciężarowego – istnieje tylko wydzielona definicja samochodu, który daje możliwość odliczenia 100% VAT, i niekoniecznie się ona tak bardzo jak niegdyś pokrywa. Za samochód ciężarowy możemy uznać auto o masie powyżej 3,5 tony, ale są też inne warunki: głównie chodzi o to, by auto było przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób, albo towaru, poprzez odpowiednią konstrukcję. Niegdysiejszy warunek obecności „kratki” nie jest już obecnie sam w sobie tak ważny. Zaświadczenie o „ciężarowym” przeznaczeniu auta możemy dostać w stacji kontroli pojazdów. Pamiętajmy, że samochód ciężarowy może być amortyzowany jednorazowo, co nie dotyczy samochodu osobowego, nawet „firmowego”.

Jak wygląda w działalności gospodarczej możliwość korzystania z auta osobowego? Po pierwsze, pamiętajmy, że możemy oczywiście używać samochodu prywatnego. Z tym, że jeśli mamy samochód specjalnie do pracy, możemy zaoszczędzić na podatku, ponieważ wpisać go możemy na listę tzw. środków trwałych, a co za tym idzie – do kosztów uzyskania przychodu wliczyć koszt paliwa i utrzymania samochodu, obniżając nasz deklarowany zysk, a przez to podatek. To jest oczywiście powód, dla którego fakt „służbowości” samochodu ma dla wielu osób znaczenie.

Kwestia wydatków na utrzymanie samochodu została nieco uproszczona – w skrócie powiedzieć można, że jeśli samochodu używamy wyłącznie na potrzeby firmy, możemy do kosztów uzyskania przychodu wpisać 100%, jeśli używamy również prywatnie – 50%. Bardziej problematyczna może być kwestia kwoty nabycia samego pojazdu. Jeśli samochód jest wart więcej niż 3500 zł, to nie wpiszemy do kosztów firmy całej kwoty zakupu naraz. Potrzeba obliczyć tzw. odpis amortyzacyjny (według różnych metoda – najprostsza to liniowa i w uproszczeniu można powiedzieć, że wartość samochodu jest „rozłożona” na 5 lat), i to taki odpis regularnie możemy włączyć do kosztów używanego służbowo auta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *