księgowość

Ryczałt czy procent? Obliczanie podatku w firmie

Prowadzenie firmy w Polsce dawno przestało być ekskluzywnym zajęciem, przeznaczonym dla najbardziej zaawansowanych amatorów rozliczeń. Dziś ilość firm rośnie, w bazie GUS figurować mają ponad cztery miliony podmiotów gospodarczych (choć część z nich jest zawieszona lub nieaktywna, ilość tych działających też rośnie, o nawet kilkadziesiąt tysięcy rocznie). Powody można by wymieniać długo: różnego rodzaju dotacje rządowe i unijne pomagające uzyskać kapitał, znacznie łatwiejsza niż dawniej rejestracja firmy, a także dobre warunki finansowe w porównaniu do sytuacji pracownika. No właśnie, jest powód, dla którego często i regularni pracownicy przechodzą na jednoosobową działalność gospodarczą. Tym powodem są oczywiście podatki. Różnorakie dostępne stawki podatkowe pozwalają wybrać spośród kilku możliwości, tak, by różnego rodzaju firmy zapłacić mogły zostawić sobie w kieszeni jak najwięcej. Każda z tych metod zawiera w sobie wiele detali koniecznych do poznania podczas prowadzenia firmy, i obliczanie podatku dla każdej z nich będzie wymagało wzięcia pod uwagę różnych czynników, ale na początek warto zaznajomić się z każdym z podstawowych wyborów dotyczących formy opodatkowania: PIT, CIT, ryczałt, karta podatkowa.

Podatek przez ryczałt oznacza brak konieczności księgi rachunkowej. Źródło: Pixabay.com.
Podatek przez ryczałt oznacza brak konieczności księgi rachunkowej. Źródło: Pixabay.com.

Pryncypium działania PIT i CIT jest podobne. W obu przypadkach płacimy dany procent od zysku, czyli różnicy między przychodem a kosztami. Warto być świadomym dokładnie listy wydatków, które możemy uwzględnić w kosztach w księdze rachunkowej czy też księdze przychodów i rozchodów, którą prowadzi firma. Główną różnicą między podatkiem dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych są stawki podatkowe. Ogólnie firmy o wyższych przychodach wybiorą CIT, płacąc w ten sposób zawsze podatek według stawki 19%.

Innym wyborem jest podatek przez ryczałt, czyli stawka niezależna od kosztów. Płaci się ją od całego przychodu. Często wybierają ją przedsiębiorcy nieponoszący wysokich kosztów, np. fryzjerzy, lekarze. Wymagane są od nich przede wszystkim umiejętności, które już posiedli, nie wpiszą ich wartości jednak do księgi rachunkowej. Stawki podatkowe ryczałtu zależą od branży i wahają się od 3% (np. sklep bez alkoholu) do 20% (wolne zawody). Podatek ten jest ceniony ze względu na prostotę – musimy tylko wykazać, ile nam łącznie zapłacono, i oddać na podatek odpowiedni procent.

Ostatnią formą podatku dla firm jest karta podatkowa, w której stawki są dokładnie określone w złotówkach. Zależą one od kilku czynników: branży, ilości pracowników w firmie, a także tego, w jak dużej miejscowości działa przedsiębiorstwo. Niełatwo powiedzieć z góry, komu najbardziej się to opłaca, warto znaleźć tabelę dla odpowiedniej branż i porównać z zakładanym podatkiem procentowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *