praca, szkolenia pracowników

Radzenie sobie ze stresem w pracy

W życiu zawodowym codziennie borykamy się z wieloma sytuacjami stresogennymi. Źródłem chronicznego stresu jest najczęściej zbyt wysokie tempo w pracy oraz nadmiar obowiązków do wykonania. Ponadto dość częstym powodem naszego zdenerwowania w pracy są konflikty oraz brak komunikacji z pracodawcą. Powtarzające się sytuacje stresowe mogą być przyczyną stanów lękowych, będących nierzadko czynnikiem warunkującym choroby.

Jest wiele sytuacji w życiu, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego powinniśmy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Podstawą jest zmiana sposobu myślenia o sobie i otaczającej rzeczywistości. Porażki zdarzają się każdemu, zatem pozostaje zaakceptować to, czego nie jesteśmy w stanie zmienić. W końcu nie ma ludzi, którzy zawsze wszystko wiedzą, zatem musimy nauczyć się bycia dla siebie wyrozumiałym. Zawsze szukajmy dobrych stron u innych, nie zapominając o wyrażaniu uznania i aprobaty.

W pracy również trzeba nauczyć się odpoczynku, szczególnie, gdy staje się dla nas jedynym celem w życiu i nie widzimy nic poza nią. Wyspanie się i zdrowa dieta bogata w magnez są wtedy niezbędne, aby dobrze funkcjonować. Reagowanie pod wpływem emocji w relacji pracownik-pracodawca rzadko wychodzi nam na dobre. Czasami zwykłe „wzięcie” głębokiego oddechu może uczynić cuda.

Najlepszym sposobem na radzenia sobie ze stresem jest uśmiechanie się do innych i śmianie się ze swoich porażek. Ponadto z pomocą przychodzi wyobraźnia, do której powinniśmy sięgnąć, kiedy poczujemy przypływ negatywnych emocji. Znajdźmy w niej przestrzeń ciepła i barw, w której chcielibyśmy się znaleźć choć na chwilę. Medytacja za biurkiem pozwoli nam osiągnąć stan relaksacji i poczuć się dobrze we własnej w skórze. W pracy nie rywalizujmy z nikim innym, unikajmy odkładania spraw na później i stosujmy zasady małych kroczków w działaniu. Zawsze wykonujmy czynności od początku do końca.

Kontrolowania poziomu stresu w pracy możemy nauczyć się na szkoleniach dedykowanych dla różnych grup wiekowych. W programie kursów znajdziemy również techniki relaksacyjne, naukę skutecznej asertywności oraz zarządzania czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *