kierunki studiów, rynek pracy, studia, wykształcenie a praca

Praca przyszłości – po jakich kierunkach studiów?

praca dla studenta
Źródło: Pinterest

Wybór kierunku studiów to jedna z najtrudniejszych dorosłych decyzji. Co jeśli okaże się już w ich trakcie, że te wybrane nie dadzą pracy? Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko, w zasadzie dziś nie wiadomo, co będzie za pięć lat – możemy przewidywać i obserwować tendencje, czytać raporty, ale współczesny świat przyspieszył na tyle, że nasza wiedza staje się coraz mniej pewna. Nie ma więc gwarancji, że to, co dziś wydaje się dawać pewne zatrudnienie, będzie je dawało za pięć lat, kiedy skończysz studia. Na pewno – i na to wskazuje wiele opracowań i analiz rynku – na szybsze zatrudnienie liczyć mogą absolwenci kierunków ścisłych, ale to na szczęście nie wyczerpuje listy możliwości.

Poszukiwane zawody

Bardzo szybko rozwijają się dziedziny wiedzy związane z genetyką, biotechnologią – z pewnością miejsca na doskonale wykwalifikowanych pracowników tutaj będą czekały. Istotnym elementem kształtującym przyszły rynek pracy jest fakt, że społeczeństwo się starzeje – z drugiej strony więc nie tylko rozwój technologii, w tym biotechnologii, będzie dawał pracę. Wzrośnie bowiem w ogóle znaczenie szeroko rozumianej branży medycznej. Istotnym trendem, który może mieć wpływ na zachowania ludzi, a co za tym idzie wpływać na rynek pracy, jest wzrost tak zwanej eko-świadomości – coraz więcej osób chce żyć zdrowo, kupować świeże, naturalne produkty, coraz więcej osób nie uznaje lub boi się żywności modyfikowanej genetycznie i szuka tej, która ma eko-certyfikaty. A to już możliwość pracy.

Zostań po prostu ekspertem

Warto wziąć pod uwagę, że zmienia się charakter samej pracy – coraz więcej osób pracuje z domu, łącząc własne pasje, hobby z zarobkowaniem. Wielu osobom pracę daje lub umożliwia jej wykonywanie Internet. Rynek się też specjalizuje – w każdej dziedzinie poszukiwani są eksperci i ci na pewno mogą liczyć na zatrudnienie – finansiści, specjaliści do spraw ubezpieczeń to tylko przykłady. Jeśli więc zamierzasz studiować, tylko po to, by przedłużyć sobie młodość – szkoda czasu. Zmian nie da się przewidzieć, ale kilka rzeczy wydaje się pewnych: dziś w dużym stopniu na rynku pracy trzeba być elastycznym – szybko reagować na to, co się dzieje. W trakcie studiów, nawet jeśli dokonaliśmy niezbyt trafnego wyboru (co zawsze okazuje się później) – warto szukać dodatkowych możliwości rozwoju. Można podjąć inny kierunek studiów, który w połączeniu z tym, co wiemy i mamy, da nam zupełnie inną perspektywę. Warto też dbać o swoją kreatywność – bo to również jest bardzo wysoko ceniona cecha na rynku pracy – dziś i najpewniej za pięć lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *