studenckie życie

Pożyczka na 30 dni – metoda na słabszy miesiąc dla studenta?

Studia oczywiście są często kojarzone jako czas, gdy nie jesteśmy w stanie pracować na pełen etat – w końcu studia zajmują czas, i to w ciągu dnia. Życie jednak nadal kosztuje, więc pojawia się kwestia kombinowania, jak tu połączyć pewien zarobek ze studiami. W grę wchodzi praca w nieregularnych godzinach, wieczorami, weekendami, czy dorywcze prace – źródła dochodu mogą być różne. Czasami jeden miesiąc jest lepszy od innego – z tego powodu studenci mogą interesować się krótkimi pożyczkami. Na jakich warunkach są takie pożyczki udzielane i jak Polacy oceniają swoje doświadczenia z nimi?

Pożyczka na 30 dni. Źródło: Pixabay.com.
Pożyczka na 30 dni. Źródło: Pixabay.com.

Zaznaczmy na początek, że termin „mikropożyczka” bywa mylący. Często używa się go dla drobnych pożyczek, o których będziemy tu mówić. Jednak tym samym terminem nazywa się też kredyty udzielane w bankach, na rozruch pierwszej działalności gospodarczej. Oczywiście „mikro” w tym przypadku oznacza o wiele większe kwoty. My jednak mówimy o pożyczkach na 30 dni, które udzielane są na niskie kwoty, które dana osoba może „wyrównać” w ciągu miesiąca. Najwyżej jest to kilka tysięcy złotych, a najmniej – nawet kilkaset. Obecnie często limit jest związany z tym, czy już wzięliśmy – i spłaciliśmy – poprzednią pożyczkę. I tak, na „pierwszy raz” możemy wziąć np. 1600 zł takiej pożyczki.

W porównaniu do kredytów bankowych na duże sumy i dłuższy czas, pożyczka na 30 dni jest częściej wybierana. Czemu? Ponieważ łatwo ją wziąć. Bank będzie od nas wymagać zazwyczaj zaświadczenia o dochodach, wykazania jak długo i gdzie pracujemy, i w polskich realiach wiele osób, które faktycznie pracują i zarabiają, ale na „elastycznych” umowach, nie dostanie jednak w banku nawet kwoty na zakup nowego telefonu czy wyjazd nad polskie morze. Mikropożyczkę wziąć jest łatwo, firmy często dają taką możliwość przez internet, często też nie trzeba więcej dokumentów, niż dowód osobisty i potwierdzenie posiadania rachunku bankowego (nasza wiarygodność – czy nie istniejemy w rejestrach dłużników – jest sprawdzana na podstawie dowodu już przez daną firmę).

Warto zauważyć, że choć różne są opinie o mikropożyczkach,większość badanych klientów ocenia je pozytywnie – 63% stwierdziło, że jest z niej bardzo zadowolone, zaś 29%, że raczej zadowolone. Najczęściej jest to źródło finansowania bieżących potrzeb  dla osób, które spodziewają się niedługo wypłaty, a nie chcą kłopotać rodziny i znajomych proszeniem o taką pożyczkę. Szukając opcji takiej pożyczki warto upewnić się, że możemy ją niedługo spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *