kierunki studiów, studia

Ostatni dzwonek dla zdających na studia

Na spóźnialskich maturzystów czekają jeszcze miejsca na uczelniach w niektórych miastach w Polsce. Jeżeli nie zapisałeś się do tej pory na studia, masz ostatnią szansę. Nabór dokumentów trwa do 25 września. Najwięcej wolnych miejsc jest na studia I stopnia. Jakie kierunki stoją otworem dla maturzystów w tym roku? Na jakich kierunkach nie ma już dawno miejsc?

źródło:pinterest
źródło:pinterest


Najwięcej wolnych miejsc jest na kierunkach przyrodniczych, typu agrobiznes, rolnictwo oraz na turystyce i rekreacji. Tegoroczni abiturienci dostaną jeszcze indeks na filozofię, socjologię i teologię. Niesłabnącą popularnością w tym roku cieszą się kierunki medyczne (w wielu uniwersytetach w Polsce o jedno miejsce walczyło nawet 20 osób). Podobnie sytuacja wygląda na pielęgniarstwie i farmacji. Jeżeli chodzi o politechnikę, to tutaj prym wiedzie informatyka, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn. Wciąż młodzi ludzie walczą o indeks na kierunkach związanych z prawem, finansami, psychologią i rachunkowością. Wiele osób od kilku lat pragnie realizować się po studiach w marketingu i zarządzaniu. Oblegana jest także lingwistyka stosowana i filologia angielska. Mniejsze oblężenie panowało w tym roku na dziennikarskie i filologii polskiej. Dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszą się nowe kierunki, takie jak: cyberbezpieczeństwo, kryminalistyka, bezpieczeństwo narodowe, produkcja medialna, sinologia, inżynieria biomedyczna i matematyka stosowana.

Mimo to notuje się spadek liczby studentów w Polsce. Wielu młodych ludzi coraz częściej decyduje się na wyjazd za granicę zaraz po ukończeniu szkoły średniej. W innym kraju podejmuje także dalsze kształcenie. Inni stawiają na kursy zawodową lub wybierają dalszą karierę bez studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *