szkolenia pracowników

Jakie szkolenia są najpopularniejsze w miejscach pracy i poza nimi?

Każdy z nas zapewne ma w swoim miejscu pracy takie przypadki, które każą mu wątpić w prawdziwość powiedzenia, że człowiek uczy się całe życie. Niemniej, przynajmniej w teorii, tak właśnie powinno być, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie rynek w większości branży jest bardzo dynamiczny. Charakter niemal każdej pracy i rozkład priorytetów dla niemal każdej firmy zmienił się zauważalnie przez ostatnie 20 lat. Dodatkowo kompetencje stają się coraz bardziej istotne w obecnej sytuacji gospodarczej, bo stosunkowo więcej osób ma szansę na atrakcyjny zarobek, ale też bez dostosowywania się na bieżąco do zmiennych warunków może być trudno o jakąkolwiek pracę, a co dopiero o taką, która da bezpieczeństwo i dobry poziom życia. Dlatego też szkolenia stały się nie tylko rzadkich obowiązkiem pracownika, ale obszarem budzącym zainteresowanie osób szukających pracy lub chcących ją zmienić na lepszą. Jakie szkolenia są obecnie popularne w firmach oraz poza nimi i jakimi warto się zainteresować?

Szkolenia. Źródło: Pixabay.com.
Szkolenia. Źródło: Pixabay.com.

Firmy często przeprowadzają szkolenia dwóch rodzajów. Pierwszy to szkolenie wewnątrz firmy: dość oczywisty i standardowy proceder w przypadku każdego przedsiębiorstwa, w którym znajdują się nowe osoby. Osoba z tego samego przedsiębiorstwa, mająca większe doświadczenie czy ekspertyzę, dzieli się swoją wiedzą i instruuje pracowników niższego szczebla, tak, by umieli działać tak, jak on. Takiego szkolenia jako pracownik możemy się spodziewać zawsze tuż po przybyciu i powinniśmy korzystać z takiej okazji: mogą znacząco nam pomóc w karierze. Drugi rodzaj szkoleń, trudniejszy dla firmy do zorganizowania, to takie mające poprawić aspekty, które w całej firmie nie wypadają najlepiej. Najczęściej wiąże się to ze sprowadzeniem wyjątkowo wykwalifikowanej w danej dziedzinie osoby z zewnątrz. Najwięcej takich szkoleń zamawiają oczywiście firmy informatyczne i korzystając z informatyki, gdzie szybko zmienia się zakres wymaganych umiejętności – i tak popularnością cieszą się obecnie np. kursy języków i systemów baz danych, zwłaszcza SQL i Oracle. Tam, gdzie pracuje się z klientem, zamawiane są gromadnie kursy komunikacji i perswazji.

Wreszcie, niektóre szkolenia odbywają się poza miejscem pracy, i szukają ich osoby chcące znaleźć nową pracę, dodatkowe kwalifikacje, albo też ogólnie rozwinąć umiejętności. Przykładem może być kurs gotowania, który przyda się w domu, a na przyszłość może być podstawą do szukania pracy. Wśród kobiet popularne są szkolenia kosmetyczne (sprawdź), które pozwalają zapoznać się z metodami podstawowych zabiegów i często dają okazję na wiele godzin praktyki, która przyda się w domu, przy szukaniu pracy dodatkowej, a może też być podstawą dla zbudowania kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *