kierunki studiów, wykształcenie a praca

Logopedia – kierunek z przyszłością

Wśród kierunków pedagogicznych znajduje się logopedia, czyli nauka o kształtowaniu właściwej mowy i jej doskonaleniu. Jest to kierunek dość specyficzny i dostępny tylko na największych uczelniach (między innymi na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym czy Uniwersytecie Gdańskim). Czy zawód logopedy jest zawodem z przyszłością?

dziewczynka ze słuchawkami
źródło: Pinterest

Na pewno pracy dla logopedów nie będzie brakować, ponieważ wady i zaburzenia mowy zdarzają się ciągle, a do poprawnej i właściwej mowy przykładamy coraz większą wagę. Logopedzi pracują zarówno z dziećmi, które miewają przejściowe problemy, z których łatwo można wyjść, jak i pomagają w usunięciu poważnych i trwałych zaburzeń mowy u osób w każdym wieku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to zawód, w którym można zrobić oszałamiającą karierę a droga do awansu będzie usłana różami i prosta. Wręcz przeciwnie, w zawodzie logopedy bardzo wiele zależy od nastawienia, wytrwałości i inwestowania w siebie. Odpowiednie przygotowanie i stałe poszerzanie swojej wiedzy może zaowocować wysokim stanowiskiem czy własną poradnią. Na absolwentów czekają stanowiskach w poradniach logopedycznych, psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach czy sanatoriach. Coraz częściej logopedzi z wykształceniem pedagogicznym są też zatrudniani w przedszkolach czy szkołach.
Na studiach logopedycznych przyszli logopedzi uczą się anatomii i fizjologii narządów mowy i słuchu, mają zajęcia z foniatrii czy neurologii. Bardzo ważne są też przedmioty pedagogiczne i z zakresu psychologii – w programach studiów znajdują się elementy psychiatrii, psychologia rozwojowa czy podstawy pediatrii. Nie każdy poradzi sobie na takich studiach. Przyszły logopeda musi nie tylko mieć nienaganny słuch, doskonałą artykulację oraz prawidłową budowę narządów mowy. Bardzo ważne są też odpowiednie cechy charakteru, takie jak łatwość wypowiadania się, odporność emocjonalna i umiejętność nabrania dystansu oraz chęć do pracy z ludźmi. Zwłaszcza zdolności pedagogiczne są kluczowe w zawodzie logopedy i bez nich trudno o nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentami i zachęcenie ich do pracy. Liczy się również umiejętność wzbudzania zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *