internet, reklama

Które polskie miasta mają najlepszą opinię za granicą?

Według raportu „Wydatki polskich miast na promocję 2015”, wiele miast w kraju wydało w ciągu roku ponad 10 milionów złotych na działania promocyjne. O dziwo niekoniecznie te największe, bo na liście oprócz Warszawy są Łódź, Katowice, Toruń, Bydgoszcz i Szczecin. Z kolei Kraków i Wrocław – nieco dalej. Oczywiście istnieją też odmienne sposoby liczenia, co jest „promocją”, a co już nie – przykładowo, Wrocław do swoich ok. 8-10 mln zł rocznie dorzucił niemal drugie tyle wydane na organizację wydarzeń sportowych i wspieranie różnorakich klubów. W każdym razie nie ma wątpliwości, że samorządy co roku wydają setki milionów złotych na promocję swoich regionów i miast. Często chodzi o promocję wewnątrz Polski, ale nie tylko. Które miejsca są uważane za „must see” przez tych przyjeżdżających z zagranicy?

Learn Polish. Źródło: Pixabay.com.
Learn Polish. Źródło: Pixabay.com.

Jedną z metod mierzenia popularności miejsc oraz ich reputacji jest zajrzenie na portal Trip Advisor, działający jak wielki katalog opinii i ocen dotyczących każdego miejsca na świecie, jakie tylko można odwiedzić. Przejrzenie strony nie zostawia wątpliwości, że i bez wielkich wydatków na promocję, komfortowo żółtą koszulkę lidera jeśli chodzi o turystów w Polsce utrzymuje stary Kraków. Rynek oraz Stare Miasto posiadają łącznie 16 tysięcy opinii, z bardzo wysoką średnią. Popularność Krakowa napędza się wzajemnie z ocenami dla atrakcji w mieście oraz w pobliżu niego. Zwłaszcza można tak powiedzieć o Oświęcimiu (7 tysięcy opinii) oraz Wieliczce (6 tysięcy opinii). Wszystkie z nich posiadają wysokie oceny odwiedzających. W samym mieście zaś popularnością cieszą się np. Kościół Mariacki, ale i dom strachu o nazwie Lost Souls Alley. Drugim najbardziej widocznym na Trip Advisor miejscem jest oczywiście Warszawa – najlepiej oceniane są Łazienki (4 tys. opinii), a za nimi Stare Miasto (prawie 6 tys.). Co za nimi? Kilkukrotnie mniej odwiedzających mają Gdańsk i Wrocław – wydaje się, że minimalnie więcej opinii dostaje Gdańsk, jednak Wrocław ma nieco lepsze. Te miasta wydają się dominować uwagę osób z zagranicy, a dopiero dalej dostrzegalne są na listach pojedyncze atrakcje np. z Malborka, Torunia i Poznania. Strona Touropia, opisując top 10 Polski, do tej listy dodała Białowieżę, Lublin oraz Tatry.

Czy to jednak znaczy, że do Krakowa przyjeżdża najwięcej osób bez względu na cel? Niekoniecznie. O ile Kraków się zwiedza, tak jednak najwięcej lotów z krajów zachodnich przylatuje do Warszawy, a dopiero za nią – do Gdańska i Krakowa. Także stolica jest miejscem, gdzie najwięcej osób przybywa, by żyć – co widać po popularności szkół językowych czy też wyszukiwań w internecie haseł „Polish lessons”, „learn Polish online”. Zarówno pod względem statystyk studentów zagranicznych, jak i na przykład pozwoleń na pracę, nie ma wątpliwości – o ile Kraków jest stolicą turystyczną kraju, tak do Warszawy najwięcej osób przyjeżdża, by pracować i żyć na co dzień. W większości z tabel na drugim miejscu jest Kraków, a na trzecim – Wrocław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *