Ekonomia i przedsiębiorczość: edukacja, praca, rynek pracy

Koszty pracy – jak wypada Polska na tle Europy?

Polscy pracodawcy i politycy często dyskutują o kosztach pracy w naszym kraju. Oczywiście pracodawcy często uważają, że są one za wysokie. Z tego powodu ma być trudno naszym firmom konkurować z zagranicznymi, a także rozwijać się. Porównania do innych krajów, bogatszych i nie, często są używane jak kompas. Czy statystyki faktycznie potwierdzają, by w Polsce pracodawca wydawał dużo na pracownika? Jak to zwykle bywa, trochę to zależy od tego, jak liczymy.

Praca jest w Polsce dość tania na tle Europy. Źródło: Pixabay.com.
Praca jest w Polsce dość tania na tle Europy. Źródło: Pixabay.com.

Zaznaczmy, że na całkowitą cenę pracy składa się pensja brutto, jak i tzw. pozapłacowe koszty pracy. Te ostatnie są wielorakiej natury: chodzi o przygotowanie stanowiska pracy, zapewnienie w firmie odpowiednich standardów itp. Wszystko to, co nie służy bezpośrednio zarobkowi firmy, wlicza się do kosztów pracy. W Unii Europejskiej pozapłacowe koszta pracy stanowią ok. 25% całości. Dodając do tego wszelkie podatki i składki po stronie pracodawcy i pracownika wychodzi, że pensja otrzymywana na rękę stanowi tylko pewną część całych kosztów. W Polsce średnie wynagrodzenie na rękę to 4,6 euro, a koszty pracy – 8,4 euro za godzinę. Na tle Unii stawia nas to powyżej Bułgarii, Rumunii, Litwy, Łotwy i Węgrów, a poniżej całej reszty. Średnia UE to prawie 25 euro za godzinę. Tłumaczy to zapewne, czemu wiele firm z Zachodu lubi stawiać swoje zakłady w Polsce – praca jest u nas wielokrotnie tańsza. Dla wielu przedsiębiorców może to być karta przetargowa na rynku europejskim. Jednak tylko w niektórych branżach – na tle Europy praca Polaków generuje też mało przychodu. I tak jak koszty pracy, tak i średnia wydajność pracy jest około trzykrotnie niższa, niż średnia europejska. Tutaj od firmy zależy, by ta różnica nie zaistniała w ich przypadku.

Jak wypada Polska, jeśli porównamy koszty pracy do zarobków? W końcu jesteśmy biedniejszym krajem, niż Europa Zachodnia, więc i niższe koszty pracy nie dziwią. Czy jednak stanowią wyższy procent samej wypłaty? Faktycznie tutaj różnica jest nieco mniejsza, choć i tutaj okazujemy się tanim krajem dla pracodawców. W Polsce jest to 17%, na tle średniej Unii 24%. Jednak poniżej nas pod tym względem znajdują się inne kraje – np. Dania, Irlandia czy Wielka Brytania.

Przedsiębiorcy, na przykład ci ze Związku Przedsiębiorców Polskich, przekonują, że tego typu nie dają pełnego obrazu kosztów pracy w Polsce. Przykładowo dlatego, że uwzględniają płacę i podatek, ale nie kwotę wolną od podatku, która w wielu krajach jest znacząco wyższa niż u nas. Przykładowo, w Niemczech wynosi 8 tys. euro, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej, niż w Polsce. Podobna jest wysokość np. we Francji czy Wielkiej Brytanii, a niewiele niższa także np. w Słowacji. De facto oznacza to oczywiście, że pracownik może liczyć na nieco więcej pieniędzy w kieszeni. Po uwzględnieniu proponowanych przez ZPP poprawek Polska znacząco zbliża się do średniej, jeśli chodzi o koszty pracy w porównaniu do pensji. Oczywiście same pensje pozostają dość niskie, więc niech nie dziwi nas popularność polskiej siły roboczej wśród przybywających tu zachodnich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *