kursy językowe, rynek pracy

Język angielski – wymóg obowiązkowy na rynku pracy

Jak wynika z wypowiedzi w agencjach pracy, dzisiaj właściwie trudno ubiegać się o pracę nie znając angielskiego, ba – znajomość ta naprawdę powinna być na wysokim poziomie. Może nie dziwi to w sytuacji, gdy bez wątpienia staliśmy się ośrodkiem taniej pracy dla międzynarodowych firm z bogatszych krajów, gdzie zarówno pracownikom, jak i podatków trzeba płacić dużo więcej. Oczywiście potrzeba znajomości angielskiego rośnie mniej lub bardziej w każdym kraju, ponieważ przyjął się on jako język globalny, uczony w pierwszej kolejności wszędzie na świecie (po, naturalnie, języku rodzimym danego państwa, który się różni) – zakładamy, że także z firmami ze Szwecji, Chin czy Rosji będziemy się mogli dogadać właśnie po angielsku, a w każdym razie, jeśli znamy jeden język – powinien to być ten. To wszystko wyrażone w liczbach wygląda, według agencji pracy, tak: niemal 70% ofert pracy podaje w wymaganiach język angielski. Rzadko kiedy jest wymagana znajomość podstawowa: większość pracodawców oczekuje poziomu zaawansowanego, dzięki któremu można tłumaczyć e-maile i odpowiadać na nie, rozmawiać z partnerami z zagranicy.

W Londynie czy w Łodzi, angielski tak samo niezbędny. Źródło: Pixabay.com.
W Londynie czy w Łodzi, angielski tak samo niezbędny. Źródło: Pixabay.com.

Każdy, kto szukał pracy w większym mieście i odbył serię rozmów kwalifikacyjnych, zapewne wie, jak wygląda sprawdzanie znajomości angielskiego. Często dostajemy do wypełnienia prosty test, podobny do matury z angielskiego. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekrutant w pewnym momencie przechodzi na angielski, by sprawdzić kompetencje językowe mówione. Jak się domyślamy, nasz wynik zostaje zapisany w notesie i może przesądzić sprawę. Dobrym pomysłem jest oczywiście posiadanie certyfikatu, czy też zaświadczenia o ukończeniu jakiegoś rodzaju kursu. Zwłaszcza mniejsze firmy, które nie mają rozbudowanej sekcji rekrutacyjnej, mogą woleć takie informacje mieć „na pewno” już z góry, by nie musieć przeprowadzać testów na każdym potencjalnym pracowniku. Warto więc skorzystać z możliwości certyfikatów czy uczęszczania na kurs np. angielski w Łodzi.

Polska jest wymarzonym krajem dla pracodawców szukających osób mówiących po angielsku, ponieważ znajomość języka angielskiego jest tu na wysokim poziomie. Pośród 63 krajów w rankingu EF, Polska znajduje się na 6. miejscu. Wyprzedzają nas tylko kraje o zupełnie innej specyfice: kraje skandynawskie, Finlandia i Holandia. Tak wysoka pozycja pojawiła się dopiero w ostatnich kilku latach, i trudno się jej dziwić, patrząc na wymagania pracodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *