języki obce

Jesteś studentem? Ucz się pilnie angielskich słówek!

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Studia to dobry czas na naukę języków obcych. Między zajęciami zawsze znajdziemy chwilę, aby powtarzać słówka lub „szlifować” gramatykę. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest chodzenie do szkoły językowej. Zawsze to łatwiej mobilizuje nas ktoś do nauki niż my sami. Zmorą wielu studentów są słówka, a właściwie ich przytłaczająca ilość. Nie zawsze regularne powtarzanie w pamięci wyrazów, fraz i zwrotów wystarczy. Czasami trzeba zmienić metody nauczania, aby przyswoić angielskie słówka.

Listy słówek

Badania dowodzą, że powtarzanie słówek z długich list w zeszycie nie wystarczy, aby szybko i skutecznie nauczyć się leksyki języka obcego. Wielu nauczycieli popełnia błąd w uczeniu słówek angielskich już na etapie szkoły podstawowej. Przepisywanie wyrazów z tablicy do zeszytu zwanego słowniczkiem, następnie tłumaczenie i powtarzanie – to standardowy model wprowadzania nowych wyrazów w wielu szkołach. Po kilku dniach odbywa się odpytywanie ze słówek angielskich przy tablicy lub sprawdzanie w formie klasówki. Takie metody dydaktyczne nie biorą pod uwagę indywidualnych predyspozycji ucznia. W zależności od tego, czy jesteś wzrokowcem, czy słuchowcem, powinieneś wybrać najlepszą formę nauki angielskich słówek. Możesz uczyć się także języka obcego ze słuchu na zasadzie wysłuchania wyrazu wypowiadanego przez lektora i zapisania go w zeszycie. Jeżeli nie lubisz uczyć się ze zwykłych notatek, możesz spróbować tworzyć rymowanki ze słówek angielskich, np. tematyczne wierszyki o zawodach.

Angielskie słówka na fiszkach

Najczęściej stosowana przez wzrokowców metoda nauki języka angielskiego dla studentów to skojarzenia. Jeżeli nie potrafisz zapamiętać trudnych wyrazów, możesz stosować technikę grupowania słów tematycznie i dopasowywania zwrotu polskiego do angielskiego słówka. Sprawdzonym sposobem wykucie kilkuset słówek w krótkim czasie są karteczki zawierające zapisany wyraz w języku obcym z jednej strony, natomiast z drugiej strony jest jego polskie znaczenie. Zadanie polega na napisaniu słówka angielskiego do odpowiednika w języku polskim. Karteczki to fiszki, które kupisz w wielu sklepach i księgarniach językowych. Możesz przygotować je samodzielnie, wystarczy jedynie dobry papier kolorowy i nożyczki. Nauka angielskiego na fiszkach to również dobra zabawa w gronie studenckim. Angielskie słówka na fiszkach to dobry sposób na przyswojenie tematyczne leksyki.  Co ciekawe, tego rodzaju formy pamięciowe są stosowane już na etapie przedszkolnym i w wielu szkołach językowych, np. w Speak Up.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *