studenckie życie

Jakie ulgi przysługują studentom?

Bilet studencki to podstawowy element komunikacji dla wielu młodych osób, natomiast zliczenie wszelkich możliwych ulg, na jakie liczyć może posiadacz legitymacji studenckiej, wydaje się niemożliwe – bo także prywatne firmy mogą chcieć przyciągnąć w ten sposób klientów czy też wpłynąć odpowiednio na demografię swojej klienteli, oferując chociażby pizzę czy piwo w niższej cenie. Kilka zniżek jest jednak uznawanych za standard. Ta na komunikację publiczną jest znana najlepiej – bo i wpisana w rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kupując bilet jednorazowy na pociąg, student płaci 51% mniej, a zakup miesięcznego to o 49% niższy koszt. Podobnie jest z autobusami – zniżka wynosi 49%. Niegdyś ulgi te były nieco niższe w paru przypadkach, ale obecnie jak widać stanowią znaczne udogodnienie, z którego żal nie korzystać, i zaiste większość studentów korzysta. Istnieją pewne warunki, o których można pamiętać. Po pierwsze, zniżka na pociągi nie dotyczy relacji ekspresowych – dość rzadkich, ale czasami istotnych. Takie pociągi zatrzymują się tylko na jednym przystanku w każdym województwie. Po drugie, zniżka dotyczy studentów do 26. roku życia. Prawo do zniżki traci się dokładnie w dniu 26. urodzin. Niegdyś popularne było „gubienie” legitymacji po zakończeniu studiów, by zachować ją aż do jesieni: obecnie nawet absolwenci mają prawo do korzystania z niej, i ze zniżek, aż do 31 października danego roku.

Podczas jazdy pociągiem studenci mogą zaoszczędzić wyjątkowo sporo. Źródło: Pixabay.com.
Podczas jazdy pociągiem studenci mogą zaoszczędzić wyjątkowo sporo. Źródło: Pixabay.com.

Ustawowa jest również zniżka dla studentów na komunikację miejską. W tym przypadku 50% to złoty standard, który spotkacie w każdym mieście. O czym czasem mogą zapomnieć dorośli studenci (a nawet przewoźnicy), w tym przypadku nie ma ograniczenia wiekowego i nawet w podeszłym wieku 26 lat można jeździć taniej. Jak jest z przewoźnikami prywatnymi? Tutaj już różnie – zależy to od ich własnych regulaminów…

Spośród wielu firm decydujących się na zniżkę dla studentów, niektóre są już kojarzone z taką działalnością. Jako że np. nowe komputery Apple nie należą do najtańszych, większość młodych klientów wie o zapewnianej przez tę firmę tradycyjnie zniżce. 50% mniej zapłacą studenci za abonament na radio internetowe Spotify. Wiele sieci kin posiada kilka złotych tańsze bilety dla studentów i czasami organizuje specjalne akcje (np. „studenckie czwartki”), natomiast nie ma reguły w przypadku kin mniejszych – ale często można tam liczyć nawet na lepszą ofertę. Często bardzo niskie ceny „studenckie” oferują miejsca rozrywki i edukacji, jak muzea czy też aquaparki. Podobnie jest z niektórymi obiektami sportowymi, a także restauracjami – w tym przypadku, głównie tymi sieciowymi, jak fast foody, które mogą oferować studenckie promocje np. na wybrane dania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *