internet, prasa

Jakie oferty subskrypcji internetowej oferują serwisy, gazety i czasopisma

W epoce internetu każdy może pisać i publikować, ale zarabianie na tym to coraz bardziej skomplikowana sprawa. Tradycyjny model znany z prasy, czyli sprzedaż egzemplarzowa, okazuje się nie zawsze łatwy do przełożenia na cykl internetu, gdzie informacje pojawiają się – i są dostępne – przez cały czas. W pierwszych latach „przesiadki” wiele gazet, serwisów i czasopism oferowało całą znaną z „papieru” treść w internecie bezpłatnie, mogąc liczyć jedynie na przychody z reklam, lecz obecnie ze względów finansowych popularyzują się rozwiązania płatne. Artykuł można odnaleźć w sieci, jednak po pierwszym akapicie trafiamy na tzw. paywall – cała treść jest zablokowana, dopóki nie zapłacimy za pojedynczy artykuł albo subskrypcję całego serwisu.

Dynamikę sytuacji można dostrzec na przykładzie „Gazety Wyborczej”, która przez ostatnie lata wielokrotnie zmieniała model subskrypcji mobilnej. Początkowo weszła ona do systemu Piano, który za jedną opłatą oferuje dostęp do wielu mediów (także m.in. „Forbes”, Polskiego Radia czy gazet regionalnych). Jak większość tego typu serwisów, Piano oferuje stosunkowo niższą cenę przy zakupie takiej „prenumeraty” na dłużej, a dodatkowo kusi symboliczną ceną na start (np. pierwszy miesiąc za niecałą złotówkę). „Wyborcza” uruchomiła także własną prenumeratę z podobnym mechanizmem cen.

Sony Xperia Z
Telefon do Internetu. Źródło zdjęcia: materiał producenta

Portal pisma Pro-Test, przeprowadzającego testy jakości produktów, pokazuje ilość dostępnych możliwości: w odpowiedniej cenie możemy zakupić pojedynczy tekst, cały numer pisma, zaprenumerować 6 kolejnych numerów, albo też zapłacić za rok dostępu do wszystkich treści na stronie. Nowe portale zazwyczaj skłaniają się do opcji abonamentu, który w danym okresie pozwala nam oglądać wszystko. Z kolei pisma „tradycyjne” (tygodniki jak „Polityka”, miesięczniki jak „Książki” itp.) często ograniczają się do możliwości zakupu e-wydania danego numeru. Za odpowiednią kwotę dostajemy kolejne numery pisma w formie pliku, który możemy oglądać na komputerze, tablecie, czytniku albo telefonie, wybierzmy model z dużym wyświetlaczem, taki jak Xperia Z.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *