rynek pracy, wykształcenie a praca

Jakie kierunki studiów są najbardziej opłacalne w USA?

Rynek amerykański nieco różni się od polskiego, o czym warto zawsze pamiętać – przykładowo, w USA istnieje szerszy rynek zbyt dla milionerów, którzy oczywiście nadal nie stanowią wielkiej części społeczeństw, ale na swoje specyficzne potrzeby potrafią wydać wielkie kwoty. Niemniej pod wieloma względami można zauważyć, że nasz kraj podejmuje trendy dotyczące wiedzy, wykształcenia i nowych technologii (które, nie miejmy wątpliwości, zazwyczaj dają największe możliwości, by swoją wiedzę wykorzystać do dobrego zarobku). W Stanach Zjednoczonych istnieją najlepsze uczelnie świata, które wprowadzają innowacje. Dlatego warto zainteresować się rankingiem pisma „Forbes”, który spróbował po raz kolejny oszacować, które kierunki studiów są najbardziej „opłacalne” – przynajmniej pod względem mediany zarobków. Żaden kierunek nie zapewnia bogactw, ale w niektórych branżach nawet przeciętny absolwent powinien żyć na stosunkowo bardzo wysokim poziomie. W ceku ułożenia rankingu wykorzystano przede wszystkim bazę danych o zarobkach specjalizującej się w tym firmy PayScale, a także przewidywania co do dalszego rozwoju rynku pracy z amerykańskiego Biura Statystyk Zatrudnienia.

Bioinżynieria medyczna i biochemia są w największym zapotrzebowaniu. Źródło: Pixabay.com.
Bioinżynieria medyczna i biochemia są w największym zapotrzebowaniu. Źródło: Pixabay.com.

Na pierwszym miejscu wylądowała bioinżynieria medyczna. Przeciętny nowicjusz po ukończeniu tego kierunku ma zarabiać 4,5 tys. dolarów miesięcznie, a pracownik średniego szczebla – ponad 8 tys. dolarów. Bioinżynierzy medyczni używają nowoczesnych technologii, by dawać ludziom to, co dla wielu najcenniejsze – zdrowie, sprawność. Jest to dziedzina powiązana z obszarami automatyki i robotyki, elektroniki czy informatyki. Specjalne studia w zakresie bioinżynierii medycznej pojawiły się w Polsce już 10 lat temu i można je odbyć na kilkunastu politechnikach, także w mniejszych ośrodkach jak Szczecin, Częstochowa czy Koszalin. Drugą lokatę zajęły studia biochemiczne (wypłata po studiach ok. 3,5 tys. dol. – w środku kariery 7 tys. dol.) – nieco zbliżone charakterem, ponieważ tutaj również głównym pracodawcą są firmy farmaceutyczne, w krajach zachodnich zazwyczaj znacznie potężniejsze, niż w Polsce. Jest to głównie praca laboratoryjna, dotycząca takich tematów jak reakcje komórek na różne bodźce, DNA i dziedziczenie. Ze studiów biochemii I stopnia znany jest Uniwersytet Jagielloński, często jest to też opcja, w tym podyplomowa, na uczelniach medycznych.

Miejsce trzecie w rankingu przypadło informatyce, o której nie ma chyba potrzeby zbyt wiele mówić – to już truizm, że informatycy są potrzebni w każdej firmie, zapotrzebowanie na ich pracę jest duże, a wynagrodzenia wysokie. Nie zaskakuje też wysoka pozycja programistów i różnego typu inżynierów, natomiast mniej oczywista może być obecność na liście studiów geologii. Kto wybiera takie studia i chce zrobić największą karierę, zdecydowanie powinien myśleć w perspektywie międzynarodowej, jako że powodem obecności geologii na listach najbardziej opłacalnych kierunków w USA czy Wielkiej Brytanii jest przede wszystkim zapotrzebowanie koncernów zajmujących się wydobyciem ropy oraz innymi źródłami energii.

Warto przeczytać: Po jakiej uczelni można liczyć na największe zarobki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *