studenckie życie, studia

Jaki komputer jest najlepszy dla studenta?

Większości dzisiejszych studentów jest już pewnie trudno sobie wyobrazić czasy, gdy komputer nie był przyrządem uważanym za niezbędny do nauki. Już od co najmniej dekady nie uważa się, że prace pisane długopisem są akceptowalne w przypadku jakiejkolwiek formy, a i materiały naukowe coraz częściej mają formę elektroniczną zamiast papierowej. Słowem, komputer jest niezbędny – aby czytać i pisać. Czasem potrzeba więcej: cyfryzacja dotyka coraz większej ilości branży. O ile na przykład historyk często nie będzie robił na komputerze znacznie więcej, niż przeglądanie dokumentów i spisywanie notatek, tak w wielu zawodach – a przez to i na związanych z nimi studiami – wymaga się nie tylko wyrażania danych w tabelach czy wykresach, ale też na przykład prezentacji wideo. Czasami zachodzą też dodatkowe potrzeby, na przykład w przypadku gdy zajmujemy się grafiką komputerową, projektowaniem i modelowaniem 3D, tworzeniem animacji lub gdy chcemy obsługiwać pewne zaawansowane programy związane z medycyną.

Laptop na raty. Źródło: Pixabay.com.
Laptop na raty. Źródło: Pixabay.com.

Oczywiście budżet przeciętnego studenta nie jest z gumy, dlatego też jeden komputer musi często wystarczyć na wiele lat, i nie każdy może sobie pozwolić na zawodowe sprzęty za wiele tysięcy złotych. Rozwiązaniem może być rozłożenie spłaty: jeśli nawet nie mamy oświadczenia o dochodach z pracy, wiele firm oferuje na inne sposoby laptop na raty. Ponieważ gros studentów nie prowadzi nauki w miejscu pochodzenia – naturalnie podróżuje. Często cena mieszkania jest znaczącym elementem miesięcznych wydatków, nie ma też wiele miejsca. To wszystko sprawia, że laptop jest wygodnym i często wręcz koniecznym rozwiązaniem. Jeśli mieszkanie nie posiada dostępu do internetu, często bardziej niż podpisywać umowę opłaca się skorzystać z internetu mobilnego. Zazwyczaj ma on limity wykorzystania miesięcznego, ale wystarczające do codziennego typowego użytku – warto jednak je przeanalizować przed podpisaniem umowy.

Każdy powinien zwracać uwagę na gwarancję laptopa i jego trwałość. Każdy wydatek jest złym wydatkiem, jeśli sprzęt zepsuje się szybko i nie będzie użyteczny. Ci, którzy sporo piszą, dobrze też zrobią osobiście badając klawiaturę – w wielu laptopach jest to element „kontrowersyjny”, który będzie dla części osób niewygodny, w zależności od ich przyzwyczajeń. Osoby chodzące z laptopem na zajęcia powinny zwrócić uwagę na ciężar – niestety lekkie laptopy o tej samej mocy zawsze będą znacznie droższe, ale jeśli nie używamy zaawansowanych programów, to można pomyśleć o oszczędzeniu swojego kręgosłupa, dla którego kilogram mniej w torbie w skali lat naprawdę wiele znaczy. Jeśli mamy zamiar notować przez cały dzień na laptopie, konieczna będzie odpowiednio żywotna bateria – długość jej działania wśród dziś popularnych laptopów waha się od nawet 2 do ponad 10 godzin, więc w niektórych przypadkach będzie to robić kolosalną różnicę. Jak widać, oprócz jakości wyświetlacza i mocy procesora pozostaje sporo czynników, które w codziennym życiu robią niemałą różnicę jeśli chodzi o opłacalność zakupu laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *