egzaminy, studia

Jak się uczyć efektywnie?

jak się uczyć?
Źródło: Pinterest

Zaczął się rok akademicki. Warto zadbać o to, by nasza nauka była łatwa i przyjemna i by przed samą sesja się wysypiać. Na to jednak musimy pracować cały semestr.

Każdy z nas chciałby uczyć się bez wysiłku, niestety często bywa to bardzo ciężką pracą, a studiowanie okazuje się drogą przez mękę – zwłaszcza, gdy w sesji jest kilka trudnych egzaminów. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy są jakieś metody, które pozwolą uniknąć stresu i przede wszystkim olbrzymiego trudu, jaki trzeba w naukę włożyć. Do tych metod trzeba dojść samodzielnie i wypracować własny, skuteczny styl nauki, który pozwoli przejść przez studia bez niepotrzebnego wysiłku i nerwów. Nie znaczy to również, że jak już znajdziemy na siebie metodę, nie trzeba będzie się uczyć…

Studia to przede wszystkim samodzielna praca, do której zachęcać
i inspirować będą nas wykładowcy. Ich rolą jest przybliżenie wybranych zagadnień, ukierunkowanie poszukiwań, jednak gros wysiłku leży po stronie studentów – to od nas zależy, czy dane zagadnienie przyswoimy, czy dany obszar wiedzy zgłębimy i jak wykorzystamy tę wiedzę – to zupełnie jak w późniejszej pracy zawodowej. Umiejętność uczenia się jest dziś jedną z najbardziej pożądanych we wszystkich zawodach. Wiążą się z nią: samodzielność i odpowiedzialność. Zacznijmy uczyć się uczyć, to będzie procentować.

Akademicka samodzielność polegać ma przede wszystkim na systematycznym przygotowywaniu się do zajęć – wykładowcy proponują określone tematy i lektury, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy sami wychodzić poza to, co jest w sylabusie. Na jakość zajęć składa się nie tylko praca wykładowcy, ale również nasza – im więcej wiemy, im więcej samodzielnych poszukiwań, im chętniej dyskutujemy – tym lepsze
i ciekawsze zajęcia. Dokładnie tak patrzą później na nas pracodawcy. Umiejętność spożytkowania własnych zdolności i wiedzy to klucz do sukcesu. Co jeszcze się przydaje?

  • Systematyczność

–       uczenie się z zajęć na zajęcia,

–       opracowywanie trudniejszych partii materiału „na zapas”, z wyprzedzeniem,

–       przygotowywanie się do egzaminów ze stosownym wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę.

  • Planowanie

–       zaplanowanie nauki – z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, itd.,

–       podział materiału na takie części, których można się na raz nauczyć,

–       przewidywanie,

–       zbieranie materiałów do zajęć i prac ze stosownym wyprzedzeniem.

  • Motywacja jest niezbędna do nauki – dzięki odpowiedniej motywacji odnosimy sukcesy!

A najlepsza motywacja wypływa z nas samych. To my musimy chcieć osiągać sukcesy. Do pracy w takim razie, już od października!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *