studenckie życie, studia

Jak przetrwać sesję?

Styczeń – czas intensywnej nauki dla studenta. Sesja egzaminacyjna w pełni. Kolokwium za kolokwium, egzamin za egzaminem – jak przetrwać ten czas bez stresu i zaliczyć kolejny semestr? Brak czasu na „zakuwanie” i wiary, że zaliczymy wszystkie egzaminy w terminie – takie myśli kłębią się w głowie. Nie poddawaj się! Czasami wystarczy dobra organizacji i odrobina koncentracji – to wszystko sprawi, że nauka będzie znacznie prostsza i mniej skomplikowana.

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Bez stresu
Chroniczny stres nie jest najlepszy dla nikogo, szczególnie dla studenta przygotowującego się do egzaminu. Postaraj się podejść do egzaminów z dużym dystansem, obgryzanie paznokci i picie kawy w nadmiernej ilości w niczym ci nie pomoże. Naucz się opanować zdenerwowanie – zwłaszcza, gdy czekają cię egzaminy ustne. Najlepszym sposobem na rozładowanie emocji jest sport. Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniają się endorfiny, które poprawiają nam humor. Relaksującą na organizm podziała kąpiel w wannie z dodatkiem olejków eterycznych.

Sen
„Zarywanie” nocy zmniejsza twoją zdolność koncentracji. W czasie snu regenerujemy ciało oraz umysł. Pozwól sobie na codzienny odpoczynek w łóżku. Tylko wypoczęty organizm jest w stanie przyswoić wiedzę. Kiedy śpimy mózg próbuje uporządkować informacje zdobyte w ciągu dnia.

Dieta dla mózgu
W sesyjnym menu niejednego studenta znajduje się kawa. Może jest i ostatnią deską ratunku, kiedy chce nam się spać, a nauki w bród. Ale regularne przyjmowanie kofeiny do organizmu pozbawia nas magnezu, którego niedobór może być przyczyną kłopotów z koncentracją. W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w lecytynę (orzechy ziemne, kiełki pszenicy i soja), magnes (czekolada, orzechy) oraz witaminy z grupy B (sałata, pieczywo pełnoziarniste).

Mnemotechniki
Nieograniczone możliwości asocjacyjne ma nasz mózg. Dlatego dobrym sposobem nauki są mnemotechniki opierające się na kojarzeniu ze sobą elementów na wielu płaszczyznach. Dzięki temu łatwiej jest nam zapamiętać niektóre informacje. Najbardziej popularna mnemotechnika to rzymski pokój, polegająca na ułożeniu w logiczny porządek niektórych przestrzeni naszego otoczenia – najbardziej nam znanych. Ciekawym rozwiązaniem są także metody łańcuchowe, opierające się na zasadzie powiązania ze sobą pojęć, dat i faktów w logiczną całość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *