kursy językowe, praca

Jak napisać dobre CV?

W idealnym świecie, prawdopodobnie każdy z nas powinien być specjalistą od pisania CV. Praca to wszak ważny element naszego życia – a wygląda naszego CV ma znaczny wpływ na to, gdzie zostaniemy zatrudnieni, kto zaś nawet nie da nam szansy. Mimo to, specjaliści do rekrutacji nieustannie donoszą, że ogromna większość Polaków popełnia w tworzeniu CV podstawowe błędy, które sprawiają, że rekruter po kilku sekundach wyrzuca kartkę do kosza. Tymczasem niewielka doza staranności i stworzenie życiorysu, który przyciągnie uwagę do naszej osoby, może zdziałać cuda.

wzory CV

Dobre CV, źródło Wikipedia

Podstawowym błędem jest przesadne uleganie schematom znalezionym w internecie i wymienianie „z rozpędu” sporej ilości informacji, które nie zainteresują danego pracodawcy. Przykładem może być rozpisywanie się o swoim farmaceutycznym profilu w liceum czy wygranym konkursie szachowym, gdy szukamy pracy w sprzedaży. Doświadczeni rekruterzy często poświęcają na wstępną ocenę CV zaledwie kilka sekund. Im więcej zamieścimy zbędnych informacji, tym mniejsze szanse, że dostrzeżone będą te wartościowe. W naszym CV powinny przeważać atrakcyjne czynności. Dla pracodawcy zazwyczaj nie ma znaczenia, gdzie się urodziliśmy albo czy interesujemy się pływaniem, interesuje go zwłaszcza specyfika naszego ostatniego stanowiska oraz osiągnięcia. W zależności od branży, najważniejszą informacją może być np.: ilość przyjętych wniosków, przeprowadzona sprawa, nagrody, wyróżnienia, certyfikaty czy choćby znajomość pewnych procedur przyjętych w danym zawodzie.

Korzystanie z gotowych wzorów CV i kreatorów internetowych, gdzie wystarczy wpisać własne dane, pozwala oszczędzić na czasie. Wiele z kreatorów używa nowoczesnych wzorów, daje okazję umieścić umiejętności w najbardziej widocznym miejscu na kartce. Często zawierają też pole na górze, w którym umieścić można kilka zdań podsumowania swojej kariery i określić obecny cel. Taki bezpośredni przekaz jest zazwyczaj dość dobrze przyjmowany, jeśli nie jest zbyt długi. Dobry przykład takiej aplikacji znajdziecie pod tym adresem.

Do pisania poprawnego CV warto podejść zdroworozsądkowo. Bądźmy człowiekiem, nie zanudzajmy pracodawcy, wierzmy w swoje umiejętności, a jeśli przedstawimy to wszystko w poprawny sposób, przyszły chlebodawca na pewno spojrzy na nas przychylnym okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *