internet

Gdzie produkowane są najpopularniejsze w Polsce telewizory?

Coraz więcej osób uważa, że obecny telewizor posiadany w domu im „wystarczy” i od 2010 roku sprzedaż w Europie nieco spadaa, ale też nie można mówić, żeby branża była w jakimś kryzysie, skoro w Polsce nadal sprzedaje się około 2,5 miliona nowych TV każdego roku. Nowe treści medialne i artystyczne zachęcają do takich inwestycji – obecnie możemy zwrócić uwagę chociażby na popularyzację formatu 4K, w którym coraz częściej konsumenci chcą oglądać seriale i filmy oraz grać w gry. W języku marketingu na telewizory z matrycą 4K często mówi się Ultra HD, choć na to wyrażenie warto jest uważać, bo czasami bywa używane w różnych znaczeniach. Uwagę klientów oprócz rozmiarów i rozdzielczości telewizorów zwracają też nowe technologie pozwalające dostrzec znacznie większą liczbę bardziej żywych kolorów: najpopularniejsze rozwiązania idące w tym kierunku to obecnie HDR oraz matryce OLED. Popularne marki są mniej więcej takie same, jak w innych krajach Europy – Samsung, LG i Sony, czyli światowi liderzy, a poza nimi takie marki jak Philips, Sharp i Panasonic. Są też marki popularne w wielu miejscach świata, a w Polsce i często całej Europie nieobecne – przykładami mogą być nie tylko rosnące co roku „chińczyki”, ale też indyjski Micromax czy amerykańskie Vizio.

Telewizory w salonach całej Europy często składane są w polskich fabrykach. Źródło: Pixabay.com.
Telewizory w salonach całej Europy często składane są w polskich fabrykach. Źródło: Pixabay.com.

Jak na razie, na naszym rynku dominują więc producenci z Japonii i Korei Południowej – oraz holenderski Philips, który co prawda obecnie jest posiadany w dużej mierze przez właścicieli chińskich, ale główne siedziby nadal ma w Eindhoven i okolicy. O tym wszyscy wiedzą, ale rzadziej mówi się o tym, że wiele z tych telewizorów montowanych jest właśnie w Polsce. Wysyłanie całych gotowych TV ze wschodniej Azji byłoby zbyt kosztowne, dlatego też telewizory przeznaczone do sprzedaży w danym regionie składa się właśnie tam – i w przypadku Europy często pada na Polskę, chociaż nie tylko. Jak to wygląda w przypadku najbardziej znanych marek?

Dużo mówiło się o otwarciu fabryki LG pod Wrocławiem, niemniej Koreańczycy już od lat 90. mają też fabrykę w Mławie, na północy województwa mazowieckiego. Również w naszym kraju swoje europejskie „centrum produkcji” posiada Philips, który ulokował je w Gorzowie Wielkopolskim (pod szyldem chińskiego partnera, TPV Displays). Ciekawa sytuacja jest w przypadku Sharpa: Japończycy kilka lat temu sprzedali prawa do marki słowackiej firmie UMC, ale obecnie odkupują je, a wraz z nimi fabrykę pod Toruniem.

Nie wszystkie TV są produkowane w Polsce: światowy lider Samsung ma w Polsce fabryki w innych branżach, ale telewizory produkuje w Słowacji (Voderady) czy Węgrzech (Jászfényszaru). W Słowacji (obecnie w miejscowości Nitra) swoją produkcję prowadzi też gigant Foxconn, z którego usług korzysta m.in. Sony. Z kolei Panasonic produkcję wielu modeli prowadzi w Planie w Czechach, niedaleko Pilzna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *