Ekonomia i przedsiębiorczość: edukacja, praca

Faktura i rachunek – czym się teraz różnią?

Faktura. Źródło: Pixabay.com.
Faktura. Źródło: Pixabay.com.

Prowadzenie firmy nie jest tak trudne, jak się z zewnątrz patrząc wydaje, ale można dostrzec, że mniejszym przedsiębiorcom czasem trudno nadążyć za wszelkimi przepisami, gdy muszą dodatkowo często sporo pracować nad sprzedażą i pilnowaniem biznesu. Jednym z wielu przepisów, które w ostatnich latach się nieco zmieniły, jest ten o wystawianiu faktury. Dla wielu firm jest to niewielka część biznesu, ale na pewno ważna do przypilnowania, ponieważ ewentualne nieprawidłowości mogą zostać ukarane. Podstawowy niepokojący przepis to ten o możliwej karze za niewystawienie faktury, gdy się takową wystawić powinno – jednak w tej kwestii niewiele się akurat zmieniło, pomimo pewnych reform w kwestii VAT. Fakturę nadal wystawiają podatnicy VAT czynni – jeśli nasza firma nie przekroczyła rocznie sprzedaży 150 tys. zł (bez VAT), możemy być zwolnieni. Oczywiście taka kwota dotyczy raczej jedynie małych firm. Z kolei ci, którzy faktury wystawiają, robią to: gdy handlują z innymi firmami, a także wtedy, gdy klient indywidualny o taką fakturę poprosi.

Przepisy właściwie zostały uproszczone, jednak paradoksalnie i uproszczenie może być problemem, gdy przyzwyczailiśmy się do starej nomenklatury. Otóż: od roku 2014 r. stary podział na faktury i rachunki właściwie nie ma znaczenia. Według określonych okoliczności wystawiane są po prostu faktury, przy czym nie musi już to słowo być koniecznie użyte na dokumencie. Tak samo niekonieczne są żadne podpisy czy pieczątki. Liczy się zawartość: data faktury, usługi, numer faktury, dane firmy i klienta, nazwa przedmiotu transakcji (towaru/usługi) i jego zakres (czas/ilość), cena, stawka i kwota VAT oraz cena netto i brutto. Wszelkie inne informacje (np. zlecenie przelewu) mogą zostać dla wygody zawarte, ale nie są już konieczne.

Co do obecnych terminów wystawiania faktur, nadal pozostało sporo wyjątków dotyczących różnych branży. Podstawowa porada jest taka, by wystawić ją dość szybko, mimo że zwlekanie może dać nam możliwość późniejszego rozliczenia VAT z niej. Od 2014 r. fakturę formalnie należy wystawić do 15 dnia następnego miesiąca po dostarczeniu towaru, wykonaniu usługi lub zapłaty. A więc teoretycznie, może to być termin nawet 45 dni – więcej, niż wcześniej. Fakturę można też wystawić z góry, choć nie więcej, niż 30 dni przed tymi czynnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *